Reklama

Jak pielęgnować parkiet?

Opublikowano:
Autor:

Jak pielęgnować parkiet? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Parkiet – misternie ułożona drewniana podłoga zachwyca w różnych aranżacjach. Pięknie prezentuje się zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych wnętrzach. Aby zawsze wyglądała nieskazitelnie i ocieplała pomieszczenie, należy odpowiednio o nią dbać. Oto kilka najważniejszych zasad!

Parkiet – misternie ułożona drewniana podłoga zachwyca w różnych aranżacjach. Pięknie prezentuje się zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych wnętrzach. Aby zawsze wyglądała nieskazitelnie i ocieplała pomieszczenie, należy odpowiednio o nią dbać. Oto kilka najważniejszych zasad!

1. Regularność

W dbaniu o drewno najważniejsza jest systematyczność. Cokolwiek robimy, aby chronić podłogę przed zniszczeniem, działajmy regularnie. Nawet drobne zaniedbania mogą przynieść opłakane skutki. W najbardziej ekstremalnych przypadkach zaniedbań jedynym sposobem na „uratowanie” podłogi drewnianej może okazać się jej wymiana. Aby uniknąć ostatecznych rozwiązań starajmy się wprowadzić stosowne środki zapobiegawcze.

Używanie właściwych środków czyszczących i pielęgnacyjnych

Drewno pielęgnuje się, stosując odpowiednie preparaty – najlepiej, by były przeznaczone do czyszczenia lub konserwacji konkretnego gatunku. Bardzo ważne jest zapoznanie się ze wskazówkami podanymi przez producenta i stosowanie się do nich. Wyłącznie wtedy można mieć pewność, że dany środek nie uszkodzi powierzchni.

Unikanie wilgoci

Mimo że wiele gatunków drewna wykazuje dużą odporność na wilgoć, starajmy się nie testować, jak wiele może znieść dana powierzchnia. Do mycia, zamiast mokrej ścierki, używajmy dobrze wyciśniętego mopa. Dzięki temu pozbędziemy zabrudzeń, które szybko wżerają się w strukturę, a jednocześnie nie uszkodzimy nawierzchni i nie sprawimy się zacznie puchnąć lub/i pękać.

Zamiatanie i mycie

Jednym z największych wrogów drewnianych podłóg jest brud, a w szczególności piasek, który najbardziej szkodzi lakierowanym powierzchniom. Posiadanie parkietu w domu jest równoznaczne z częstym zamiataniem. Aby oszczędzić sobie pracy, warto umieścić wycieraczkę przed drzwiami. Pamiętajmy także o konieczności szybkiego usuwania zabrudzeń.

Pazury…

Czynnikiem wyjątkowo szkodliwym dla parkietu mogą być również zwierzęce pazury. Problem jest szczególnie dotkliwy, jeśli nasz pupil uwielbia biegać, bawić się – tzn. gdy wykazuje dużą aktywność ruchową. W takiej sytuacji jedyny środek zaradczy, jaki możemy zastosować to regularne przycinanie pazurów.

Rodzaj mebli

Zbyt duży nacisk na drewno może powodować jego odkształcenie – dotyczy to nie tylko dużych desek, ale również klepek, z których układa się parkiet. Chcąc jak najdłużej cieszyć się piękną podłogą, wybierajmy stosunkowo lekkie meble. Zbyt masywne modele mogą przyczyniać się do powstawania wgnieceń. Maskowanie takich mankamentów jest bardzo trudne.

Więcej na temat pielęgnacji parkietu dowiesz się na parkiet.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE