Reklama

Jak długotrwałe bezrobocie wpływa na psychikę? Poznaj 5 negatywnych skutków!

Opublikowano:
Autor:

Jak długotrwałe bezrobocie wpływa na psychikę? Poznaj 5 negatywnych skutków! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Według psychologów bezrobocie to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Zwolnili Cię z firmy i bezskutecznie szukasz nowej pracy w Płocku? Sprawdź, na jakie obciążenie narażona jest Twoja psychika i jak możesz sobie pomóc!

Według psychologów bezrobocie to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Zwolnili Cię z firmy i bezskutecznie szukasz nowej pracy w Płocku? Sprawdź, na jakie obciążenie narażona jest Twoja psychika i jak możesz sobie pomóc!

Wstyd

Wielu osobom długotrwale bezrobotnym towarzyszy uczucie wstydu z powodu utraty zatrudnienia i niemożności znalezienia nowej pracy w Płocku. Czują się niepotrzebni, mają wrażenie, że stanowią ciężar dla swoich bliskich. Bezrobocie jest jedną z najczęstszych przyczyn wstydu w Polsce. Wiele osób ma zakodowane przeświadczenie, że są potrzebni i wartościowi dla świata i rodziny tylko wówczas gdy zarabiają pieniądze. W obecnych czasach życie w biegu i poświęcanie rozwojowi kariery stały się czymś naturalnym, a wręcz nieodzownym i pożądanym, dlatego brak pracy traktowany jest jako dziwactwo i nieudacznictwo, a przynajmniej tak często czują się osoby mierzące się z problemem luki w życiu zawodowym.

Stres

Ludzie pozostający bez pracy żyją zwykle w ciągłym i silnym stresie. Z czego zapłacą rachunki? Jak przeżyją kolejny miesiąc, skoro na koncie bankowym mają coraz mniej pieniędzy? Problem nasila się, jeśli na utrzymaniu mają małe dzieci lub współmałżonek zaczyna denerwować się rodzinnym budżetem i wypominać bezrobotnemu utrzymanie go. Jest to wyjątkowo przykra i trudna sytuacja, ponieważ taka osoba potrzebuje zrozumienia, wsparcia i pozytywnej mobilizacji, a nie krytyki. Oczywiście stres związany z bezrobociem udziela się często pozostałej części rodziny.

Izolacja społeczna

Poczucie wstydu i odstawania od reszty społeczności bardzo często jest przyczyną izolacji. Można by pomyśleć, że takie zachowania ma na celu ochronę psychiki bezrobotnego, ale niestety jest zupełnie odwrotnie. Trzymanie się z dala od grupy jeszcze bardziej wzmaga złe samopoczucie, samotność i prowadzi do zdziwaczenia, ponieważ człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktów z innymi ludźmi. Często bezrobotni tłumaczą izolacje nie tylko wstydem, ale też brakiem środków na ponoszenie kosztów towarzyskich np. wyjścia do restauracji czy kina.

Rozpad więzi

Kłótnie w małżeństwie i niemożność pogodzenia się z zaistniałą sytuacją mogą doprowadzić do rozpadu więzi rodzinnych. Bezrobotny traci nie tylko pracę, ale i najbliższe osoby. Oddala się też od przyjaciół i dalszej rodziny. Czasami zostaje zupełnie sam. Trudne sytuacje mocno weryfikują prawdziwość relacji, ale i wytrzymałość psychiczną osoby z problemem. Bezrobotny musi sam znaleźć grupę wsparcia lub nauczyć się prosić o pomoc znajomych, sąsiadów czy kogoś z dalszej rodziny, do tego konieczne jest przezwyciężenie wstydu i pewnej blokady psychicznej, że ze wszystkim poradzi sobie sam.

Depresja

Długie, żmudne i bezowocne poszukiwania i związane z tym obniżenie poczucia własnej wartości, przygnębienie, a nawet rozpacz, wzmagają prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Bezrobotny nie widzi już dla siebie nadziei, wydaje mu się, że już zawsze będzie tkwił w tak beznadziejnym położeniu. Pojawiają się objawy typowe dla tej choroby: bezsenność, chudnięcie, brak apetytu, bezsenność, spadek zainteresowania światem zewnętrznym i myśli samobójcze. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc psychologa lub psychiatry.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE