Reklama

Jak ciekawie i tanio ozdobić balkon na lato?

Opublikowano:
Autor:

Jak ciekawie i tanio ozdobić balkon na lato?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Balkon to nie tylko miejsce na kwiaty i suszarkę z praniem, stanowi on przedłużenie mieszkania i warto zaaranżować go w taki sposób, aby stał się miejscem rekreacji i wypoczynku, które zastąpi nam salon w gorącym letnim sezonie.

Balkon to nie tylko miejsce na kwiaty i suszarkę z praniem, stanowi on przedłużenie mieszkania i warto zaaranżować go w taki sposób, aby stał się miejscem rekreacji i wypoczynku, które zastąpi nam salon w gorącym letnim sezonie.

Zaaranżowanie tak niewielkiej przestrzeni nie należy do łatwych zadań, szczególnie kiedy nie chcemy ponieść przy tym zbyt dużych kosztów. Jak zatem w ciekawy sposób urządzić balkon, obniżając koszty do minimum?

Rośliny

Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować wybierając kwiaty balkonowe, jest... umiar. Pamiętajmy, że aranżujemy małą powierzchnię, która ma zachęcać do wypoczynku, a nie przytłaczać nadmiarem różnorodnych roślin. Zwolennicy kolorowych balkonów powinni zrezygnować ze sztampowych pelargonii i zakupić np. sadzonki efektownej lobelli zwisającej, która w okresie rozrostu tworzy efektowną kurtynę usianą drobnymi kolorowymi kwiatami. Cena nasion to ok. 2 zł, za gotową sadzonkę zapłacimy niewiele ponad 5 zł.

Ciekawym kwiatem jest także intensywnie pomarańczowa nasturcja, która oprócz swych walorów estetycznych, należy do grupy kwiatów jadalnych. Kwiat nasturcji stanowi świetny dodatek do sałatek, jest pikantna, a w smaku przypomina rzeżuchę.

Zwolennicy krzewów iglastych powinni decydować się na odmiany karłowate, które nie osiągają dużych rozmiarów i posiadają możliwość nadawania im ciekawych kształtów, np. jałowiec karłowaty (ok. 7zł).

Balkon to także idealne miejsce do domowej hodowli ziół, które coraz częściej uprawiamy na własną rękę. Posiadają one nie tylko walory estetyczne, ale są niezbędnym dodatkiem w każdej zdrowej kuchni. Zioła mogą być zasadzone w osobnych donicach lub znaleźć się w tzw. zielniku, czyli kaskadowej, wysokiej donicy, w której możemy posadzić nawet kilka rożnych odmian.

Zabudowa

Aranżując balkon, staramy się stworzyć intymną strefę, która chroniłaby nas przed ciekawskimi sąsiadami. Niestety, niekiedy jest to niemożliwe, gdyż większość balkonów wyposażona jest w ażurowe barierki, a całkowita ich wymiana wiąże się z wysokimi kosztami. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani, aby odmienić swój balkon i chcemy zainwestować w trwałe rozwiązania, warto przeznaczyć na to nieco większe środki np. biorąc .

Pomysłów na stworzenie intymnej strefy na balkonie jest kilka - można je podzielić na trwałe i nietrwałe. Nietrwałe to ogólnodostępne plandeki balkonowe lub słomkowe maty, które niestety rzadko kiedy bywają estetyczne.

Do trwałych rozwiązań można zaliczyć zabudowę ażurowej barierki. W tym celu można wykorzystać zaimpregnowane drewniane panele. Koszt materiałów kształtuje się na poziomie kilkuset złotych, za to taka zabudowa będzie inwestycją na kilka najbliższych lat. Jeśli stwierdzimy, że posadzka naszego balkonu również wymaga odświeżenia, to warto zastanowić się nad jej wymianą, koszty można zminimalizować dzięki zakupie końcówki kolekcji płytek lub tez zakupie kilku płytek z odpadów, które dostępne są w salonach z płytkami ceramicznymi. Odświeżanie balkonu nie musi generować wysokich kosztów, wystarczy kilka dobrych pomysłów, aby stworzyć stylową i nienaganną przestrzeń. Niekiedy niewielka może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza w przypadku, gdy odświeżenia wymagają wszystkie elementy balkonu.

Meble

Tak jak w przypadku roślin, i tu wskazany jest umiar. Wszystko zależy oczywiście od metrażu balkonu. Pełne i masywne komplety mebli ogrodowych nie będą się dobrze prezentowały na niewielkiej balkonowej powierzchni. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno małego stolika i maksymalnie trzech krzesełek. Odnowione i ciekawie pomalowane lekkie meble, z pewnością będą lepszym i mniej kosztownym rozwiązaniem aniżeli ciężkie i drogie komplety ogrodowe.

Tak samodzielnie zaaranżowany balkon będzie naszą wizytówką podczas letnich spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Nie ma nic przyjemniejszego, niż posiadanie własnego i pięknie urządzonego skrawka natury w centrum betonowej metropolii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE