Reklama

Reklama

Jak chronić drzewa w mieście i... Płocka Rafa Koralowa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jak chronić drzewa w mieście i... Płocka Rafa Koralowa - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości POKiS zaprasza na "Zielony Kompas", czyli tydzień doświadczania przyrody w Płocku. Będzie poznawanie, szukanie wspólnego języka z przyrodą oraz bliskie spotkania z tym, co organiczne i na co dzień niedostrzegalne.

Reklama

Jest to projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka, a udział we wszystkich wydarzeniach (od 7 do 14 grudnia br.) jest bezpłatny.

Przewodnikami będą Marcin Kostrzyński (leśny gawędziarz i filmowiec – auto wideobloga ,,Marcin z Lasu”) oraz Michał Książek – poeta, podróżnik oraz rzecznik mchów i porostów, który zabierze chętnych na poszukiwanie PŁOCKiej RAFy KORALOWej. Do Płocka przyjadą także twórcy społecznej Mapy Drzew Łodzi oraz wybitni arboryści, którzy w teorii i w praktyce pokażą nam jak pielęgnować i chronić drzewa w mieście.

Program "Zielonego Kompasu"

7 grudnia (środa)

- godz. 11:00 i 17:30 – OPOWIEŚCI MARCINA Z LASU – pełne humoru przyrodnicze filmy i gawędy Marcina Kostrzyńskiego. Obowiązują zapisy pod nr tel. 24 366 43 52. Miejsce: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (ul. Jakubowskiego 10).

Kostrzyński to z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Jest współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży.

10  grudnia (sobota)

- w godz. 10:00 – 13:00 – PŁOCKA RAFA KORALOWA cz. 1 – ćwiczenia ze zdziwienia z Michałem Książkiem – poetą, reportażystą, podróżnikiem, kulturoznawcą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy, e-mail: kinozarogiem@pokis.pl. Miejsce: Jar Brzeźnicy

- Wybierzemy się na spacer po Jarze Brzeźnicy w poszukiwaniu Płockiej Rafy Koralowej. Zapraszamy na fascynujące ćwiczenia ze zdziwienia, które wywołuje bliskie, mikrofilskie obcowanie z przyrodą, z życiem w jego różnych formach. Będziemy mogli przyjrzeć się wszystkiemu nad czym normalnie przechodzimy obojętni - podkreślają organizatorzy.

- godz. 15:00 – PŁOCKA RAFA KORALOWA cz. 2 – językowa wizja świata, spotkanie i rozmowa z Michałem Książkiem. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8).

- godz. 18:00 – ZIELONE OPOWIEŚCI – rozmowa o stanie i rozwoju zieleni w Płocku. Miejsce: Dom Darmstadt.

11  grudnia (niedziela)

- godz. 10:00 –  Zielony narzędziownik: Drzewa są skarbem – spotkanie z przedstawicielami inicjatywy Mapa Drzew Łodzi – przykłady dobrych praktyk. Miejsce: Dom Darmstadt.

- Mapa Drzew Łodzi to projekt, który powstał w głowach społeczników z myślą o zebraniu informacji o wszystkich drzewach, które rosną na terenie miasta. Przez niespełna pół roku udało się zinwentaryzować już ponad 11 tysięcy obiektów. Spisywaniem drzew może się zająć każdy – przez aplikację na stronie internetowej - informują organizatorzy spotkania.

Jak do tego doszło, jak przebiegał proces tworzenia mapy - opowie Małgorzata Godlewska,  autorka Zielnika Łódzkiego oraz Szymon Iwanowski z grupy Społeczni Opiekunowie Drzew. Zapraszamy na spotkanie, które może stać się inspiracją dla bliźniaczego projektu w Płocku.

- godz. 12:00 –  Zielony narzędziownik: PO PIERWSZE NIE SZKODZIĆ – wykład i rozmowa z Jaremą Andrzejem Rabińskim na temat norm prawnych dotyczących ochrony drzew niezapisanych w ustawie o ochronie przyrody. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8). Rabiński – jest rzeczoznawcą, biegłym sądowym, członkiem Federacji Arborystów Polskich. Planowany jest też pokaz arborystyczny prowadzony przez członka FAP.

- godz. 16:00 –  ZIELONY FILM – pokaz filmu „Nature is My Homeland?” (Polska 2022, 54 min.) – reż. Marek Gajczak. Miejsce: Dom Darmstadt. Jest to esej o nieoczywistych związkach człowieka z naturą i jej współczesnym pojmowaniu. Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?

14 grudnia (środa)

- godz. 18:00 – ABORYGENI – rdzenni Australijczycy – spektakl multimedialny w wykonaniu kwartetu CZERWIE i Piotra Damasiewicza.Miejsce: sala widowiskowa POKiS (ul. Jakubowskiego 10).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy