Reklama

Reklama

Jak brzmi Płock? Stworzono mapę dźwiękową miasta

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Materiały prasowe

Jak brzmi Płock? Stworzono mapę dźwiękową miasta - Zdjęcie główne

foto Fot. Materiały prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć naczelnym zmysłem jakim operujemy na co dzień jest wzrok, to czasem warto zamknąć oczy i wsłuchać się w dźwięki. Tak zrobił autor mapy dźwiękowej, która zabierze wszystkich w nietypową podróż po Płocku. – Nasze miasto brzmi bardzo charakterystycznie - mówił Piotr Dąbrowski, pomysłodawca projektu.

Reklama

Mapa dźwiękowa to coś, co jest popularne – szczególnie za granicą. Tworzą ją zarejestrowane odgłosy charakterystycznych miejsc w danej miejscowości. Bez trudu znajdziemy mapę dźwięku Tokyo, Nowego Jorku czy Wrocławia. Ma to być swoisty dźwiękowy przewodnik po mieście. Teraz powstał on także dla Płocka. 

Mapa dźwiękowa Płocka powstała w czasie wyjątkowym – bo pandemicznym. Jak przekonuje jej autor, sytuacja epidemiczna wycięła z miasta mnóstwo odgłosów. Zniknął charakterystyczny dla gwar powodowany życiem towarzyskim. 

- Restauracje są zamknięte, a życie z ulic przeniosło się do naszych domów – mówił Piotr Dąbrowski w rozmowie z nami. – Przestrzeń zdominował szum i działające maszyny. Obecny jest ruch samochodowy i ten industrialny aspekt brzmienia miasta. Płock w czasie pandemii brzmi też przyrodą, która zdaje się korzystać z panującej sytuacji – dodał. 

Mapa została wydana w formie płyty CD, na której znalazło się prawie 160 minut nagrań. Te powstały w 40 miejskich lokalizacjach. 

- Myślę, że jeśli ktoś kojarzy te miejsca, to po zamknięciu oczu poczuje się jak w domu – przekonywał Piotr Dąbrowski, autor nagrań. – Nie wszystkie nagrania są jednak oczywiste. Czasami trzeba będzie spędzić chwilę by domyśleć się gdzie utrwalono dźwięki – przestrzega.

Na płycie uwieczniono m.in. Wzgórze Tumskie, park za klasztorem Mariawitów czy nabrzeże wiślane. – Jest też dużo dźwięków industrialnych z centrum miasta, nagrałem chociażby dźwięki pewnej samochodowej myjni – zdradził w rozmowie z nami autor płockiej mapy dźwięków. 

Mapa to pierwszy krok do realizacji dalszych badań dźwięku i jego edukacyjnej działalności, do której przygotowuje się zarówno Piotr Dąbrowski, jak i cała Fundacji Nobiscum, której jest prezesem. - Planujemy kontynuację projektu, który w kolejnych latach zostanie wzbogacony o jeszcze więcej nagrań – mapa dźwiękowa jest bowiem projektem żywym i zmiennym, tak jak żyje i zmienia się nagrywane miasto – przekonuje Dąbrowski.

Mapa dźwiękowa Płocka jest dostępna nieodpłatnie. Można ją do dostatać m.in. w biurze Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (Stary Rynek 8). Wydawnictwo dostępne będzie do wyczerpania nakładu. Wszelkie bieżące informacje, a także mapa dokładnych lokalizacji na stronie fundacjanobiscum.eu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy