Reklama

Jak będzie wyglądała sala koncertowa? Ogłoszono konkurs na koncepcję

Opublikowano:
Autor:

Jak będzie wyglądała sala koncertowa? Ogłoszono konkurs na koncepcję - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sala koncertowa, parking wielopoziomowy i zagospodarowanie terenu wokół nowego obiektu. Czas na powstanie koncepcji dla całego placu. - Zabieramy się za Nowy Rynek - obwieścił prezydent Płocka w mediach społecznościowych.

Sala koncertowa, parking wielopoziomowy i zagospodarowanie terenu wokół nowego obiektu. Czas na powstanie koncepcji dla całego placu. - Zabieramy się za Nowy Rynek - obwieścił prezydent Płocka w mediach społecznościowych.

Niedawno informowaliśmy o tym, że jeszcze w czerwcu zostanie ogłoszony konkurs na zagospodarowanie pl. Nowy Rynek. Przypomnijmy zarazem, iż to płocki Ratusz zostanie właścicielem Antypodkowy, za co zapłaci w styczniu 2020 r. kwotę 6,8 mln zł.

[ZT]22630[/ZT]

[ZT]22549[/ZT]

Ogłoszono dwuetapowy konkurs studialno-realizacyjny na projekt koncepcyjny budynku sali koncertowej wraz z zagospodarowaniem całego placu Nowy Rynek w Płocku (obecnie plac na dwie części dzieli budynek Antypodkowy). Do udziału w tym konkursie zaprasza nie tylko Urząd Miasta Płocka, ale również Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. W efekcie - w ramach I etapu - powstaną opracowania studialne obejmujące koncepcję budynku sali koncertowej oraz zagospodarowania placu Nowy Rynek wraz z pasażem Vuka Karadżica i terenami przyległymi. Łącznie chodzi o obszar ok. 9,4 ha. Oznacza to, że na tym etapie uczestnicy konkursu zaproponują m.in. wygląd budynku przyszłej sali koncertowej, koncepcję rozwiązań dotyczących parkowania (uwzględniając lokalizację miejsc postojowych przyulicznych oraz garażu wielostanowiskowego), a także rozwiązań komunikacyjnych w zakresie ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego, mając na uwadze również powiązanie terenu opracowania i terenów sąsiednich. Ponadto zaproponują ewentualne uzupełnienie istniejącej już zabudowy na terenach przyległych do placu i pasażu, a także zasugerują możliwości użytkowania tych terenów. Swoje pomysły najlepsi będą mogli rozwinąć podczas II etapu konkursu (realizacyjnego), jednak ograniczając się już do mniejszego obszaru ok. 2,96 ha. Drugi etap polega na przedstawieniu koncepcji, będącej rozwinięciem rozwiązań z poprzedniego etapu, zawierającej: szczegółową koncepcję architektoniczną obiektu sali koncertowej, szczegółową koncepcję zagospodarowania placu Nowy Rynek i szczegółową koncepcję architektoniczną podziemnego garażu wielopoziomowego.

Finalnie powstanie koncepcja, która umożliwi powstanie projektu, jako podstawy do realizacji nowej aranżacji wyznaczonego obszaru. Uczestnik konkursu, którego pracę ośmioosobowy Sąd Konkursowy uzna za najlepszą, zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przedmiotem negocjacji będzie uszczegółowienie pracy konkursowej polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej.

Zainteresowani najpierw muszą złożyć do 15 lipca 2019 r. wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie, następnie organizator zaprasza do składania opracowań studialnych (I etap). Wyboru nie więcej niż 5 opracowań dokonuje sąd konkursowy. Oznacza to zaproszenie do składania prac konkursowych w ramach etapu II. Tu znajdziemy więcej informacji, w tym harmonogram.

Kryteria oceny opracowań studialnych

Opracowania studialne oceniane będą według następujących równoważnych w swojej kategorii kryteriów:
a) Atrakcyjność proponowanych rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych oraz ich centro twórczy charakter.
b) Realność, trafność i sprawność proponowanych rozwiązań i powiązań urbanistyczno-architektonicznych.
c) Sprawność funkcjonalno-użytkowa budynku sali koncertowej.
d) Trafność lokalizacyjna budynku sali koncertowej.
e) Prawidłowość zaproponowanych rozwiązań akustycznych sali koncertowej.

Kryteria oceny prac konkursowych

Prace konkursowe oceniane będą według następujących równoważnych w swojej kategorii kryteriów:
a) Atrakcyjność rozwiązań architektonicznych obiektu sali koncertowej i zagospodarowania placu Nowy Rynek.
b) Rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne obiektu sali koncertowej i zagospodarowania placu Nowy Rynek.
c) Trafność przyjętych rozwiązań akustycznych.
d) Realność i ekonomika przyjętych rozwiązań, szczególnie w kontekście kosztów użytkowa

W konkursie przewidziano nagrody (1. nagroda - 70 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej , 2. nagroda - 60 tys. zł, 3. nagroda - 50 tys. zł). Dopuszczono dwie dodatkowe nagrody pieniężne w formie wyróżnień, po 25 000 zł netto dla każdej wyróżnionej pracy konkursowej.

Sąd konkursowy

W skład Sądu Konkursowego wchodzą:

Przewodniczący:

Magdalena Kozień-Woźniak – Sędzia Konkursowy SARP

Sędzia referent:

Daniel Frąc – Sędzia Konkursowy SARP

Członkowie:

Jan Chwedczuk – Asystent Sędziego referenta, OW SARP (bez prawa głosu)
Roman Dziedziejko – Sędzia Konkursowy SARP
Janusz Łabuz – Sędzia ze strony Zamawiającego
arch. Cezary Głuszek – Sędzia ze strony Zamawiającego
Adam Mieczykowski – Sędzia ze strony Zamawiającego
Jacek Terebus – Sędzia ze strony Zamawiającego

Funkcję Sekretarza Sądu Konkursowego pełni: arch. kraj. Marek Szeniawski

Funkcję asystenta Sekretarza Sądu Konkursowego pełni: arch. kraj. Rafał Mroczkowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE