Reklama

Internet w domu – jaką opcję wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Internet w domu – jaką opcję wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś już raczej nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w domu bez internetu. Dzieci potrzebują go do sprawdzenia zadań domowych w dziennikach elektronicznych, a dorośli do wykonania wieczorem należnych przelewów i opłat. Wszyscy natomiast, przyznajmy to szczerze, zyskujemy dzięki dostępowi do sieci potężną dawkę rozrywki.

Dziś już raczej nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w domu bez internetu. Dzieci potrzebują go do sprawdzenia zadań domowych w dziennikach elektronicznych, a dorośli do wykonania wieczorem należnych przelewów i opłat. Wszyscy natomiast, przyznajmy to szczerze, zyskujemy dzięki dostępowi do sieci potężną dawkę rozrywki.

Stąd też konieczność zapewnienia sobie w domu łącza internetowego, które sprawdzi się w naszej lokalizacji, a przede wszystkim nie będzie płatać niespodzianek w rodzaju braku zasięgu w trakcie pasjonującej gry albo spowolnienia transferu danych w trakcie ściągania czy oglądania filmów. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę porównując oferty różnych operatorów w celu wybrania najlepszej dla nas opcji?

Wybierz najnowocześniejszą technologię

Obecnie najnowocześniejszą technologią bezprzewodowego przesyłania danych jest LTE. Dzięki niej można przeglądać strony internetowe znacznie szybciej niż dotychczas. Sprawniej też odbywa się oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy wysyłanie plików. Aby zapewnić sobie możliwość korzystania z naprawdę szybkiego internetu w 4G LTE należy najpierw sprawdzić, czy posiadane przez nas urządzenia mobilne wpierają tą technologię oraz, czy wyposażone są w kartę typu USIM. Jeśli tak jest, nie pozostaje nam nic innego jak wyszukanie odpowiedniego planu taryfowego u wybranego operatora, oczywiście przy założeniu, że w naszym domu jest zasięg LTE.

Sprawdź zasięg w Twojej lokalizacji

Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoim domu będzie możliwy odbiór sygnału w technologii LTE, zapytaj o to w biurze obsługi wybranego operatora. Sam także masz możliwość sprawdzenia zasięgu. Orange na przykład udostępnia na swojej stronie specjalną mapę zasięgu. Wystarczy wpisać nazwę miejscowości i ulicę oraz przycisnąć przycisk „szukaj”, aby za chwilę dowiedzieć się, czy nasz dom lub mieszkanie znajduje się w strefie zasięgu 2G, 3G albo 4G. Poszczególne strefy zostały zaznaczone różnymi kolorami na mapie. Pamiętaj jednak o tym, że nawet mając teoretycznie dobry zasięg, możesz zauważyć problemy z połączeniem w przypadkach, gdy:

  • zbyt duża liczba użytkowników korzysta z sieci w danym momencie,
  • odległość użytkownika od nadajnika jest zbyt duża,
  • panują złe warunki atmosferyczne,
  • ukształtowanie terenu przeszkadza w odbiorze sygnału,
  • mieszkanie lub dom znajduje się w gęstej zabudowie,
  • architektura budynku nie sprzyja łączności.

Jeśli w twojej lokalizacji występuje słaby zasięg, zawsze możesz to zgłosić za pomocą strony orange.pl podając swoje dane kontaktowe. W odpowiedzi pomoc techniczna skontaktuje się z Tobą, by usunąć problem.

Zwiększ prędkość transmisji

Jeśli chcesz być pewien, że osiągniesz optymalną prędkość transmisji danych w Twojej lokalizacji, zainstaluj zewnętrzną antenę LTE. Dzięki niej zwiększysz poziom sygnału, który docierał będzie do twojego routera LTE, a w efekcie szybkość internetu będzie maksymalna. Co ważne, antena nie reaguje na zmieniające się warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, wiatr i promieniowanie UV, więc jej prawidłowe działanie jest gwarantowane niezależnie od pogody. Musisz jednak zainstalować ją w takim miejscu na zewnątrz budynku, by między nią a najbliższym nadajnikiem BTS (mapę nadajników znajdziesz na stronie operatora) nie występowały przeszkody w postaci wysokich drzew, budynków, albo linii wysokiego napięcia.

Wybierz dobry router LTE

Operator taki jak Orange może zaproponować Ci trzy rodzaje modemów do wyboru:

  • modem zewnętrzny USB,
  • modem wewnętrzny PCMCIA lub Express Card,
  • modem, który działa jako bezprzewodowy router LTE.

Wybór trzeciej opcji jest najbardziej korzystny ze względu na możliwości jakie daje router LTE. O szczegółach technicznych urządzenia więcej dowiesz się tutaj: https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Jaki-Router-LTE-do-domu/td-p/815. Pamiętaj, że wybierając odpowiedni plan taryfowy w Orange otrzymasz router LTE w zestawie. Będziesz go musiał jedynie samodzielnie, w dość prosty sposób podłączyć do sieci, a następnie z pomocą logowanie w Mój Orange wyznaczyć strefę nielimitowanego internetu domowego. Po wyznaczeniu tej strefy, w promieniu 500 m od jej centrum ty oraz osoby przez Ciebie upoważnione będziecie mogli korzystać z internetu w jakości LTE na swoich urządzeniach mobilnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE