Reklama

Ile będzie zarabiał prezes Orlenu? Jest projekt uchwały

Opublikowano:
Autor:

Ile będzie zarabiał prezes Orlenu? Jest projekt uchwały - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niemal 143 tys. zł, tyle może zarabiać w miesiąc prezes Orlenu Wojciech Jasiński. Jeden z akcjonariuszy zgłosił propozycje w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej w koncernie. A co z tego wyniknie, to okaże się po obradach 24 stycznia.

Niemal 143 tys. zł, tyle może zarabiać miesięcznie prezes Orlenu Wojciech Jasiński. Jeden z akcjonariuszy zgłosił propozycje w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej w koncernie. A co z tego wyniknie, to okaże się po obradach 24 stycznia. 

W Orlenie 24 stycznia odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, punkt szósty i siódmy porządku obrad będzie dotyczył ustalenia wysokości wynagrodzeń. W tej sprawie Nationale Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny reprezentowany przez Nationale Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne zgłosił dwa projekty uchwał, które są już dostępne. Celem propozycji, jak napisano w projekcie, jest zapewnienie wynagrodzeń dla członków organów spółki adekwatnych do wielkości spółki, nakładu pracy i ponoszonej odpowiedzialności, jak również dostosowanie wysokości wynagrodzeń do standardów rynkowych.

Zgodnie z projektem wynagrodzenie członka zarządu miałoby składać się z pensji stałej, stanowiącej wynagrodzenie podstawowe, oraz części zmiennej, jako wynagrodzenie uzupełniające zależnie od realizacji celów za rok obrotowy. Kwotę miesięcznej pensji ustali Rada Nadzorcza. W przypadku prezesa wynagrodzenie stałe miałoby mieścić się w przedziale od 27 do 33-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (ale bez nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego) ogłoszonego przez Główny Urząd Statystyczny, z kolei dla członków zarządu byłby to przedział - zgodnie ze wskazaniem GUS - od 23 do 29-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

GUS ogłosił w komunikacie z 16 grudnia 2016 roku w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z nagród z zysku, że w listopadzie ta kwota wyniosła 4329,48 zł. A zatem miesięczna pensja Wojciecha Jasińskiego mogłaby szacunkowo wynosić od niemal 117 tys. zł do 142 tys. 872 zł, w przypadku członka zarządu od przeszło 99,5 tys. zł do 125 tys. 554 zł. Oczywiście bez doliczonego wynagrodzenia zmiennego.

W 2015 roku, jak pisaliśmy, na roczne wynagrodzenia i premie dla pięciu członków zarządu Orlenu spółka wydała ok. 13,5 mln zł (to o 1,7 mln zł więcej niż w 2014 r.). Z tej kwoty poprzedni prezes Jacek Krawiec otrzymał prawie 3,2 mln zł (pensja i premia za poprzedni rok), a wiceprezesi: Sławomir Jędrzejczyk - ok. 3 mln zł, Piotr Chełmiński - ok. 2,6 mln zł, a Krystian Pater i Marek Podstawa - po ok. 2,3 mln zł. Wojciech Jasiński w 2015 roku zarobił w Orlenie 69 tys. zł za okres od 16 grudnia, gdy został prezesem, do końca roku. Osobno policzono wynagrodzenia członków rady nadzorczej - w 2015 roku pochłonęły one 1,5 mln zł.

[ZT]12017[/ZT]

Struktura akcjonariatu (według danych podanych przez Orlen): Skarb Państwa – 27,52 proc., Nationale Nederlanden OFE – 9,3 proc., Aviva OFE – 7,31 proc., pozostali – 55,87 proc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE