Reklama

Idą do wyborów. Owsik na prezydenta?

Opublikowano:
Autor:

Idą do wyborów. Owsik na prezydenta? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorządni.pl przyłączyli się do ogólnopolskiego Porozumienia Ruchów Miejskich, które jest tworzone przez kilka innych polskich miast, m.in. Kraków, Warszawę czy Gdańsk. Zamierzają startować do rady miasta i wystawić kandydata na prezydenta. Kto nim będzie?

Samorządni.pl przyłączyli się do ogólnopolskiego Porozumienia Ruchów Miejskich, które jest tworzone przez kilka innych polskich miast, m.in. Kraków, Warszawę czy Gdańsk. Zamierzają startować do rady miasta i wystawić kandydata na prezydenta. Kto nim będzie?

Porozumienie Ruchów Miejskich, w skrócie PRM, ma być nową ogólnopolską siłą polityczną, która ma stworzyć alternatywę dla szyldów partyjnych od lat wygrywających wybory samorządowe. Porozumienie tworzą organizacje reprezentujące sześć miast:  Kraków Przeciw Igrzyskom (Kraków), Miasto jest nasze (Warszawa),  Prawo do Miasta (Poznań),  Gdańsk Obywatelski (Gdańsk), Czas Mieszkańców (Toruń) oraz  Samorządni.pl z Płocka.

Porozumienie ma zrzeszać społeczników, głównie bezpartyjnych aktywistów miejskich, zaangażowanych w pracę na rzecz lokalnych społeczności. Niektóre - jak np. Kraków przeciw Igrzyskom, maja na koncie pierwsze sukcesy - np. doprowadzenie do referendum w sprawie organizacji olimpiady zimowej, w której 70% mieszkańców odrzuciło forsowany przez prezydenta projekt igrzysk. - Porozumienie to efekt narastającego rozczarowania wieloletnimi rządami prezydentów i ich ekip, a jednocześnie rosnącej siły i wiedzy lokalnych stowarzyszeń i grup, które walczą o lepsze miasto - przekonują inicjatorzy PRM.  - Zarzucają obecnym rządom oderwanie polityków, zwłaszcza tzw. "odwiecznych" prezydentów, od rzeczywistości i prawdziwych potrzeb mieszkańców, chaotyczny rozwój miast bez rozsądnego, przemyślanego planowania i zaniedbanie interesów miast i mieszkańców na szczeblu ponadlokalnym m.in. w zakresie nowelizacji ważnych dla miast ustaw.

Jutro, we wtorek, PRM ma w Warszawie oficjalnie ogłosić start w wyborach i podać pierwsze nazwiska kandydatów na prezydentów trzech z wymienionych miast. Na razie wszyscy nabrali wody w usta.

Z Płocka w Porozumienie zaangażowało się stowarzyszenie Samorządni.pl ze znanymi już wielu płocczanom Markiem Owsikiem i Marcinem Marcem na czele. Również oni na razie nie chcą zdradzać szczegółów.

 - Teraz skupiamy się na budowaniu Porozumienia Ruchów Miejskich - mówi Marcin Marzec. - Nowe miasta wyrażają zainteresowanie inicjatywą, zastanawiają się nad dołączeniem do nas. Jako samorządni.pl będziemy nadal niezależną organizacją i pod własnym szyldem będziemy startować w wyborach. Porozumienie powstaje po to, by tworzyć ogólnopolski, wspólny ruch miejski, wspierać się, wymieniać doświadczeniami. Oczywiście, zapraszamy wszystkich, którzy czują się na siłach, by coś razem zdziałać, by przyłączyli się do nas.

Choć samorządni.pl to - jak zapewnia Marcin Marzec kilkadziesiąt osób, to właśnie jego oraz Marka Owsika, szefa Spółdzielczego Domu Kultury, płocczanie kojarzą najbardziej. Raczej pewne więc, że oba nazwiska zobaczymy wśród kandydatów na radnych. A na prezydenta?  - Zamierzamy wystawić kandydata na prezydenta, ale za wcześnie by mówić o szczegółach - mówi Marcin Marzec i dodaje ze śmiechem: Na pewno nie będę to ja.

Skoro nie Marcin Marzec, to pewnie Marek Owsik? Samorządni.pl na razie milczą jak zaklęci, ale jak się wydaje taki scenariusz nie tylko nie jest wykluczony, ale i bardzo prawdopodobny. 

Przypomnijmy: w zbliżających się wielkimi krokami się wyborach prezydenckich zobaczymy  prawdopodobnie: obecnie urzędującego prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego (już kilka miesięcy temu oficjalnie potwierdził w rozmowie z nami zamiera ubiegania się o reelekcję), senatora Marka Martynowskiego z PiS, eksprezydenta Mirosława Milewskiego (stowarzyszenie Płocczanie), posła Piotra Zgorzelskiego (PSL), radnego Arkadiusza Iwaniaka  (SLD), do startu w wyborach przymierza się też radny Marcin Flakiewicz, którego do tego kroku zachęcał lider partii Polska Razem Jarosława Gowina.

Na zdjęciach: Marcin Marzec podczas debaty przed wyborami do europarlamentu, Marek Owsik na Jarmarku TumskimUDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE