Reklama

Grupa Orlen chce zdobyć kolejny rynek

Opublikowano:
Autor:

Grupa Orlen chce zdobyć kolejny rynek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen postrzega słowacki rynek detaliczny jako perspektywiczny. Na początek 7 stacji paliw. – Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw – podkreśla prezes koncernu, Daniel Obajtek.

PKN Orlen postrzega słowacki rynek detaliczny jako perspektywiczny. Na początek 7 stacji paliw. – Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw – podkreśla prezes koncernu, Daniel Obajtek.

Koncern poszerza działalność biznesową na słowackim rynku. Słowacja jest piątym krajem po Polsce, Czechach, Niemczech i Litwie, na którym funkcjonują stacje Grupy Orlen. Od pierwszego półrocza 2019 r., pod marką Benzina, funkcjonuje tam jedna stacja testowa koncernu, która spełniła założenia biznesowe. Nowe obiekty zostaną przejęte od jednego operatora i mają zostać odpowiednio przebudowane, tak aby zapewnić klientom najwyższą jakość usług i szeroką ofertę pozapaliwową. Nowe stacje paliw, zgodnie z założeniami, mogą zasilić słowacką sieć detaliczną Grupy Orlen w najbliższych tygodniach. Warunkiem finalizacji transakcji będzie zgoda słowackiego urzędu antymonopolowego. Na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez 3 największych operatorów.

– Na Słowacji wypracowaliśmy mocną pozycję na hurtowym rynku paliw. Trafia tam także ponad 30 produktów rafineryjnych i petrochemicznych pochodzących z Grupy Orlen – wskazuje prezes Daniel Obajtek. – Nasze wieloletnie zaangażowanie w prowadzenie działalności biznesowej i dobre rozpoznanie rynku słowackiego daje nam solidne podstawy do budowy kompetencji również w segmencie detalicznym. Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw. Chcemy inwestować w detal na Słowacji w perspektywie długoterminowej. Jest to także ważny etap rozwoju Grupy ORLEN w Europie Środkowej.

Zgodnie z założeniami słowacka część sieci Grupy Orlen miałaby odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika. Obiekty powinny dysponować szeroką ofertą paliw EFECTA oraz VERVA, a także gastronomii dostępnej w ramach konceptu Stop Cafe. Produkty pozapaliwowe dystrybuowane w słowackiej sieci będą pochodzić zarówno od lokalnych, jak i polskich oraz czeskich producentów.

Prezes zarządu Unipetrol, czeskiej spółki z Grupy Orlen, Tomasz Wiatrak wyjaśnia, że w pierwszej fazie najważniejsze były negocjacje obejmujące wynajem lub przejęcie istniejących stacji.

– W przyszłości nie wykluczamy jednak budowy całkiem nowych obiektów, w tym również samoobsługowych. Zapowiadaliśmy, że do końca tego roku możliwe jest dojście do poziomu 10 stacji paliw na Słowacji i jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Kluczowym wyznacznikiem tempa rozwoju pozostają jednak przyjęte parametry biznesowe – dodaje Tomasz Wiatrak.

Przeprowadzono badania, z których wynika, że 69 proc. kierowców wykazuje zainteresowanie korzystaniem ze stacji pod marką Benzina. Marka powstała w 1953 roku jeszcze w Czechosłowacji. Po 1989 roku Benzina, w ramach prywatyzacji, trafiła na Słowacji w prywatne ręce. Obecnie marka wraca na Słowację jako lider rynku czeskiego, na którym – w ramach Grupy Orlen – działa 413 stacji paliw z udziałem w sprzedaży paliw na poziomie blisko 24%. Benzina funkcjonuje w ramach Grupy Unipetrol w Czechach. W ofercie mają paliwa EFECTA o właściwościach czyszczących, paliwa VERVA, a także szeroki asortyment gastronomiczny w koncepcie Stop Cafe. Od października 2018 r. za paliwo na stacjach Benzina można zapłacić przy dystrybutorze używając aplikacji mobilnej Benzina Payments. Sieć oferuje także możliwość szybkiego ładowania aut elektrycznych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE