Reklama

Groby Pańskie. Matka Boska na fladze Unii

Opublikowano:
Autor:

Groby Pańskie. Matka Boska na fladze Unii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rocznica chrztu Polski i Boże miłosierdzie - po te dwa tematy najchętniej sięgali twórcy grobów Pańskich w płockich kościołach. "Quo vadis Europo? Podnieś krzyż" - wzywa parafia na Górkach.

Rocznica chrztu Polski i Boże miłosierdzie - po te dwa tematy najchętniej sięgali twórcy grobów Pańskich w płockich kościołach. "Quo vadis Europo? Podnieś krzyż" - wzywa parafia na Górkach.

W Wielką Sobotę tysiące osób podążają do kościołów nie tylko ze święconką, ale i po to, by odwiedzić tonące w kwiatach groby ukrzyżowanego Chrystusa. To jedna z wielkosobotnich tradycji, która mimo trendów spychających kościelne zwyczaje na dalszy plan, w Polsce ma się wciąż całkiem dobrze.

Tym bardziej, że od dziesięcioleci przedstawienia grobu Pańskiego stanowią przestrzeń, w obszarze której krzyżują się treści dwojakiego rodzaju: pierwsza i podstawowa to oczywiście upamiętnienie męki i śmierci Pana Jezusa na Krzyżu, druga – już nieobowiązkowa, ale szeroko w Polsce rozpowszechniona – to dodawanie pewnych znaczeń wykraczających poza tematykę pasyjną, a związanych ze współczesnością. Dotyczą one albo życia duchowego, albo aktualnej sytuacji w kraju, nierzadko trudnych zagadnień etycznych, bardzo często odwołują się do wartości patriotycznych. Zdarza się, że sposoby przestawienia tematów, jak i one same budzą kontrowersje, a z pewnością - dają do myślenia.

Wśród płockich kościołów z wymownych, bezpośrednio nawiązujących do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych w Polsce słynie przede wszystkim parafia na Górkach. Nie inaczej jest w tym roku - w centrum grobu leży przewrócony krzyż, nad nim wiszą dwie flagi: polska, która swoim hasłem „1050 lat Semper Fidelis. 2016...?” i unijna z Matką Boską Częstochowską pośrodku wieńca z gwiazd dwunastu, pod którym napisano: „Quo vadis Europo? Podnieś krzyż”. Obie wskazują na chrześcijańskie korzenie Polski i kontynentu i pytają o przyszłość, która je czeka.

Odniesień do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski nie brakuje również w przedstawieniach grobu Pańskiego w innych płockich kościołach. W katedrze na tle obrazu Jana Matejki "Chrzest Polski" ustawiono  Mszał Rzymski z 1962 r. otwarty na Kanonie Rzymskim z umieszczoną po lewej stronie sceną ukrzyżowania.  

Nie brakuje nawiązań do obchodzonego w Kościele Roku Miłosierdzia. Motyw dwóch promieni wychodzących z serca Chrystusa zobaczymy m.in. na płynących kaskadach wody symbolizujących krew i wodę przy grobie na Stanisławówce, w którego centrum obok monstrancji i Chrystusa stoi kratka konfesjonału, a także na krzyżu z pustymi gwoździami z wyraźnymi śladami krwi w kościele na Cholerce, w parafii św. Wojciecha czy w farze. 

Chyba jedynie w kościele św. Jana Chrzciciela grób Pański jest niemal identyczny jak w ostatnich latach.

Groby Pańskie w kilkunastu płockich kościołach można zobaczyć w naszej galerii

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE