Reklama

Grillowanie na balkonie. Można?

Opublikowano:
Autor:

Grillowanie na balkonie. Można? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Majówka zbliża się wielkimi krokami, a część z nas zaczęła świętowanie już w miniony weekend. Pogoda sprzyja spotkaniom, a także grillowaniu. Sprawdziliśmy, czy w każdym miejscu możemy oddać się tej przyjemności?

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a część z nas zaczęła świętowanie już w miniony weekend. Pogoda sprzyja spotkaniom, a także grillowaniu. Sprawdziliśmy, czy w każdym miejscu możemy oddać się tej przyjemności?

- Powszechnie obowiązujące przepisy prawne nie zabraniają grillowania w miejscach publicznych, jednak każdorazowo należy mieć na uwadze, iż takie czynności mogą naruszać inne uregulowania wynikające np. z przepisów przeciwpożarowych, porządkowych, jak również współżycia społecznego - wyjaśnia Jolanta Głowacka, rzeczniczka Straży Miejskiej w Płocku.

Zgodnie z art. 82 Kodeksu wykroczeń z dnia 20 maja 1971 r. (Dz.U.2018.0.618 )

§ 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:
1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,
3) używaniu instalacji, urządzeń i narzędzi niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie albo użytkowaniu ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem lub warunkami określonymi przez producenta, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania ognia, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Rzecznika cytuje także inny paragraf: 

- Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Jeśli chodzi o grillowanie na balkonie, to w polskim prawie nie ma przepisów, które tego zabraniają. Przed zaproszeniem przyjaciół na balkon, warto jednak zapoznać się z regulaminem wspólnoty, w którym może pojawić się punkt wykluczający możliwość grillowania w tym miejscu. 

- Przed każdorazowym rozpaleniem grillem w miejscach publicznych należy sprawdzić, czy dany teren nie zawiera regulaminu korzystania, a jeżeli taki obowiązuje należy zapoznać się z jego treścią - mówi Jolanta Głowacka. -  Po grillowaniu trzeba po sobie posprzątać, bo można zostać ukaranym za zaśmiecanie terenu.

Uważać należy również na panującą atmosferę. 

- Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowania osób uczestniczących w grillowaniu, gdyż zakłócanie porządku publicznego,  czy używanie słów nieprzyzwoitych może skutkować interwencją odpowiednich służb i poniesieniem konsekwencji w  postaci np. grzywny - dodaje Jolanta Głowacka. -Interwencja może nastąpić po zgłoszeniu np. przez mieszkańca zakłócania porządku.

W przypadku grillowania na balkonie do Straży Miejskiej w Płocku  jak dotąd  nie wpłynęły tego typu skargi. Jeśli jednak mamy wątpliwości, czy nasze świętowanie będzie przeszkadzało mieszkańcom bloku, warto wcześniej po prostu o tym fakcie poinformować sąsiadów . 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE