Reklama

Godzina "W" na niebie. Symbol Polski Walczącej nad Warszawą [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Godzina "W" na niebie. Symbol Polski Walczącej nad Warszawą [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Warszawianie w 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego mogli zobaczyć symbol Polski Walczącej, który przez chwilę był widoczny na niebie dzięki Grupie Akrobacyjnej Żelazny i PKN ORLEN.

Warszawianiew 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego mogli zobaczyć symbol Polski Walczącej, który przez chwilę był widoczny na niebie dzięki Grupie Akrobacyjnej Żelazny i PKN ORLEN. 

Spacerujący wczoraj po stolicy, przede wszystkim po Trakcie Królewskim, Powiślu, Starym Mieście czy Pradze, w godzinę "W" mogli zobaczyć symbol Polski Walczącej na niebie, a to dzięki pilotom z Grupy Akrobacyjnej Żelazny i PKN ORLEN. Do wykonania znaku potrzebne były trzy samoloty: dwa Zlin-50 i jeden Extra 330. Piloci wykonany charakterystyczny znak w dwóch ekspozycjach – na północ/południe i wschód/zachód – w przedziale wysokości od 1000 do 2000 metrów. 

- W PKN ORLEN pamięć o Powstaniu Warszawskim, jest wciąż żywa. Nasze warszawskie biuro znajduje się w miejscu, w którym toczyły się najcięższe  walki. Zależy nam, aby  wydarzenia sprzed 76 lat zostały w pamięci Polaków. Dlatego wspieramy inicjatywy, które mają na celu uhonorowanie Bohaterów, którzy z takim poświęceniem walczyli o wolność Polski. Pokaz „Żelaznych" to dopełnienie obchodów rocznicy i nasz hołd dla uczestników największego zrywu niepodległościowego w okupowanej przez Niemców Europie – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Jak powstaje charakterystyczny dym? W pokazie zużyto ok. 35 litrów parafiny, która wstrzykiwana na kolektor wydechowy silników i tam spalana, daje widowiskowy efekt utrzymującego się dymu. 

- Każdy nowy pokaz wymaga przygotowań. Zaczyna się od pomysłu na figurę, potem opracowujemy, jak ją bezpiecznie wykonać, rozrysowujemy na tablicy, dyskutujemy, określamy sposób komunikacji, komendy. Trenujemy „na sucho", czyli symulujemy pokaz chodząc pieszo po lotnisku, i dopiero wtedy możemy przećwiczyć wszystko w powietrzu – mówi płk. pilot Wojciech Krupa z ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny, który jako lider poprowadził pokaz.

W powietrzu towarzyszyli mu lewoskrzydłowy Paweł Antkowiak i prawoskrzydłowy Wojciech Muszyński. Z ziemi kierował pokazem płk Krzysztof „Szopa" Szopiński.

ORLEN Grupę Akrobacyjną Żelazny tworzą instruktorzy szybowcowi i samolotowi, oblatywacze oraz egzaminatorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To połączenie doświadczenia uznanych pilotów oraz młodych lotniczych talentów, z których najlepsi biorą udział w  międzynarodowych zawodach sportowych zdobywając najwyższe laury lotnictwa akrobacyjnego. Grupa od 2020 dołączyła do ORLEN Team. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE