To na potrzeby instalacji Olefiny III, powstającej w Orlenie.
Orlen. Instalacja Olefiny III
Ładunek wraz z dwiema platformami samojezdnymi stanowił 1200-tonowy transport o długości 94 metrów, szerokości ok. 7,5 metra oraz wysokości ponad 10 metrów.
Trasa przejazdu przez Płock liczyła wprawdzie zaledwie 8 km, ale zajęła specjalistom aż dwa dni. To było wyjątkowo trudne zadanie: ingerencja w 500 koron drzew, demontaż ponad 100 znaków drogowych, rozebranie trzech wiat autobusowych, zdjęcie ponad 20 latarni, przebudowa trzech rond, przestawienie 13 linii energetycznych.
Ale trudne zadanie było już od początku, czyli od portu w Gdańsku.
- Wykorzystano między innymi barkę rzeczną, cztery żurawie portowe, a także platformy samobieżne na 72 rzędach osi. Na Wiśle ładunek ledwie mieścił się pod mostami - podkreśla portal 40ton,net.
Płock. Potężny transport do Orlenu
Dokonania transportowe w Polsce znajdują odbicie w dorocznym konkursie „Giganci Transportu 2024” na najbardziej spektakularne przewozy ponadgabarytowe i prace dźwigowe. Konkurs ten jest uhonorowaniem trudu, jaki firmy włożyły w realizację transportu ładunków nienormatywnych.
Konkurs „Giganci Transportu” organizowany jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego OSPTN.
- Jesteśmy organizacją pozarządową – największym polskim i jednym z największych europejskich stowarzyszeń z branży transportu ciężkiego. Aktualnie zrzeszamy blisko 170 firm z branży ponadnormatywnej, czyli przewoźników nienormatywnych, producentów sprzętu (naczepy, ciągniki), firmy zajmujące się pilotażem oraz przedsiębiorstwa świadczące usługi pojazdami specjalnymi (żurawie samojezdne) - wyliczają w OSPTN.
W konkursie „Giganci Transportu” było 7 kategorii:
1. Transport o masie całkowitej do 80 ton
2. Transport o masie całkowitej między 80 a 120 ton
3. Transport masie całkowitej powyżej 120 ton
4. Usługa dźwigowa do 250 ton
5. Usługa dźwigowa powyżej 250 ton
6. Pilotaż
7. Projekt Cargo
W kategorii "Pilotaż" nagrodę zdobyła firma Chem-Sped z Opola za przygotowanie do przejazdu oraz pilotaż kolumny petrochemicznej typu „Wash Tower”, na ulicach Płocka.
Natomiast w kategorii " Projekt Cargo" wygrała duńska firma DSV Sea & Air, za transport kolumny petrochemicznej typu „Wash Tower”. Przedsiębiorstwo zajęło się organizacją całego przewozu między portem w Gdańsku a miejscem montażu w Płocku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.