Reklama

Gdzie trują i kopcą najbardziej? Miasto chce się dowiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Gdzie trują i kopcą najbardziej? Miasto chce się dowiedzieć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa poprawy jakości powietrza w naszym mieście powraca. Miasto chce stworzyć bazę źródeł punktowej emisji zanieczyszczeń powietrza. Ma to pomóc w sprawniejszym zarządzaniu dofinansowaniem na wymianę kotłów.

Sprawa poprawy jakości powietrza w naszym mieście powraca. Miasto chce stworzyć bazę źródeł punktowej emisji zanieczyszczeń powietrza. Ma to pomóc w sprawniejszym zarządzaniu dofinansowaniem na wymianę kotłów. 

Jakość powietrza nie tylko w Płocku, ale i całej Polsce, pozostawia wiele do życzenia. W naszym mieście debata na temat znacznie się zaostrzyła, kiedy to Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta, ujawnił niepokojące dane na temat umieralności na nowotwory układu oddechowego. Płock jest tutaj niechlubnym liderem. 

Wszystkie oczy zwróciły się natychmiast w stronę Orlenu. Koncern się broni, wskazując że powodem zanieczyszczenia powietrza jest przede wszystkim tzw. niska emisja pyłów, czyli wszystko to, co wydobywa się z kominów naszych domostw oraz rur wydechowych samochodów. 

- Proszę o informację, na jakim etapie jest tworzenie przez Urząd Miasta Płocka bazy, wykazu  źródeł punktowej emisji zanieczyszczeń powietrza? Na kiedy planowane jest zakończenie kompleksowej inwentaryzacji źródeł zanieczyszczeń punktowych? - pyta w swojej interpelacji przewodniczący rady. 

Zwraca uwagę, że źródłem emisji zanieczyszczeń są też domowe kotły. Im starsze, tym więcej zanieczyszczeń. Miasto oferuje dopłaty do wymiany kotłów, ale jak zwraca uwagę przewodniczący, wielu mieszkańców o tym nie wie.  

- Szczególnie chodziłoby tu o dotarcie z informacją o możliwości dofinansowania przy wymianie pieca na niskoemisyjny oraz pomoc merytoryczna urzędników w zakresie podpowiedzi dotyczącej wymiany paliwa na bardziej ekologiczne (tam, gdzie jest to realne). Niektórzy z właścicieli posesji ogrzewanych starymi kotłowniami na paliwo stałe nie mają nawet wiedzy, że mogą skorzystać z dofinansowania przy modernizacji kotłowni. Urząd Miasta powinien służyć bezpłatnym doradztwem w tym zakresie - zwrócił uwagę. 

Miasto rzeczywiście rozważa stworzenie takiej bazy, prowadzi rozmowy z firmą Atmoterm. Jakie dane będzie zawierał taki wykaz? Między innymi lokalizację, rodzaj budynku, rodzaj pieca, wielkość ogrzewanej powierzchni, rodzaj i ilość spalanego paliwa, wielkość emisji pyłów zawieszonych czy planowana data modernizacji. Nie będzie jednak klasyfikacji kotłów, bo jak zwrócił uwagę Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta ds. komunalnych, wielu właścicieli mogłoby mieć problem z określeniem klasy. Będzie ona szacowana na podstawie wieku.

- Inwentaryzacja źródeł niskiej emisji umożliwi sprawniejsze zarządzanie dofinansowaniem wymiany źródeł na paliwa stałe i poprawę jakości życia mieszkańców. Stworzona na podstawie inwentaryzacji bada danych pomoże określić priorytety działań wynikających m.in. z Programu Ochrony Powietrza.  

[ZT]14466[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE