Reklama

Gdzie do lekarza w nocy i w święta od 1 października?

Opublikowano:
Autor:

Gdzie do lekarza w nocy i w święta od 1 października?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdzie płocczanie mają zgłaszać się od 1 października, kiedy w święta lub w nocy będą potrzebowali pomocy medycznej? Czy będą musieli od tego czasu przykładowo jeździć z Podolszyc do szpitala na Winiarach? O ile w przypadku jednego szpitala mamy już odpowiedź, to już w przypadku drugiego niewiele wiadomo. Wszystko to z powodu zmian, które wprowadził Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gdzie płocczanie mają zgłaszać się od 1 października, kiedy w święta lub w nocy będą potrzebowali pomocy medycznej? Czy będą musieli od tego czasu przykładowo jeździć z Podolszyc do szpitala na Winiarach? O ile w przypadku jednego szpitala mamy już odpowiedź, to już w przypadku drugiego niewiele wiadomo. Wszystko to z powodu zmian, które wprowadził Narodowy Fundusz Zdrowia.

Niedawno informowaliśmy o tym, że dwie płockie placówki, Szpital św. Trójcy i Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka, weszły do sieci szpitali, mając zapewnione dalsze finansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (chociaż w przypadku Szpitala św. Trójcy do sieci nie weszły dwa oddziały, jednak decyzją NFZ nadal mają zapewnione finansowanie). Jednocześnie wyłonione szpitale mają od 1 października przejąć obowiązek zapewnienia nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej. Płockie szpitale nie były przygotowane na taką ewentualność, ponieważ nie dysponowały odpowiednimi zasobami. Przypomnijmy, że dotychczas tego typu usługi świadczył Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego. Ambulatorium przy ul. Strzeleckiej 3, do którego można zgłosić się z chorym, jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 18.00 – 8.00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta. 

W związku z zapowiedzianymi zmianami, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił 15 września konkurs na świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielane w warunkach ambulatoryjnych i w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy na terenie powiatu płockiego. Należało wskazać tylko jedno miejsce wykonywania świadczeń. Konkurs został rozstrzygnięty na rzecz wspomnianego już Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, jednak - jak dowiadujemy się od Wiesławy Rybickiej-Bogusz z WSPRiTS - wybrany podmiot wskazał podstację w Wyszogrodzie, jako tę z lepszym zapleczem.

Mają tam dwukondygnacyjny budynek bez barier architektonicznych, z garażem na dwa ambulanse, pomieszczeniami dla członków zespołu ratownictwa medycznego oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, który został oddany o użytku we wrześniu 2014 roku. Wybranie placówki w Wyszogrodzie oznacza likwidację nocnej i świątecznej pomocy w Gąbinie. Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Płocku we wrześniu jeden z radnych zaproponował postanie wspólnego apelu w sprawie pozostawienia całodobowego dyżuru lekarskiego w Gąbinie, do czego przychylił się starosta Mariusz Bieniek.

- Chcielibyśmy, aby dotychczas funkcjonujący system się nie zmienił i aby nocna i świąteczna opieka lekarska była dostępna zarówno w Wyszogrodzie, jak i w Gąbinie oraz przy ul. Strzeleckiej w Płocku, skąd ma się przenieść do szpitala na Winiarach - zwracał się wówczas starosta do radnych. - Proszę, żebyśmy wspólnie podjęli tę aktywność i byśmy powalczyli o naszych mieszkańców. 

W tym momencie powstało pytanie, co dalej. Czy płocczanie będą mieli zapewnioną opiekę medyczną również w godzinach nocnych i w święta? Były powody do niepokoju.

Ratunkiem była możliwość skorzystania przez szpitale, które weszły do sieci NFZ, z podwykonawcy. Z tej możliwości skorzystał szpital na Winiarach i ogłosił konkurs. Tylko czy Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w nim wystartuje? Wyniki ogłoszono w czwartek, 21 września.

- Konkurs dotyczył świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki medycznej na terenie Płocka – mówił nam w piątek dyrektor tego szpitala, Stanisław Kwiatkowski. - Wszystko będzie po staremu przynajmniej do końca 2018 roku – uspokaja, a więc opieka lekarska nadal będzie w placówce przy Strzeleckiej.

Po tym terminie pewnie będzie ogłoszony kolejny konkurs i wtedy obawy, co dalej, mogą powrócić. 

Zmiany, które wprowadzono, oznaczają dla szpitala na Winiarach, co przyznaje dyrektor, dodatkowe koszty do pokrycia. - W pewnej części te będą refundowane przez NFZ – dodaje Stanisław Kwiatkowski.

Szpital Świętej Trójcy

A co ze Szpitalem Świętej Trójcy przy ul. Kościuszki? W tym przypadku nie ma żadnych informacji, natomiast czasu do 1 października zostało niewiele.

- Jesteśmy w fazie przygotowań związanych z nocną pomocą lekarską – odpowiadają nam na nasze pytania. - Poinformujemy państwa o ostatecznym kształcie tego projektu, kiedy zakończymy ostatni etap działań przygotowawczych.

Kiedy ponowiliśmy pytania na czym polegają wspomniane działania przygotowawcze, dodano tylko tyle, że informacja pojawi się zapewne pod koniec przyszłego tygodnia.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE