Reklama

Gaz płynny (LPG) w ogrzewaniu domu ? Jak to działa?

Opublikowano:
Autor:

Gaz płynny (LPG) w ogrzewaniu domu ? Jak to działa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie swoich domów gazem ? chociaż jest on nieco droższy od węgla, to jednak na uwagę zasługuje czystość i brak konieczności obsługi instalacji wykorzystujących gaz. Dodatkowo jest on paliwem niezwykle ekologicznym, które nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, a także nie jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie swoich domów gazem – chociaż jest on nieco droższy od węgla, to jednak na uwagę zasługuje czystość i brak konieczności obsługi instalacji wykorzystujących gaz. Dodatkowo jest on paliwem niezwykle ekologicznym, które nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, a także nie jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Gdy nie ma możliwości stosowania gazu ziemnego z instalacji gazowej doprowadzonej do domu, można zastosować alternatywne rozwiązanie, a mianowicie gaz LPG. W instalacji przydomowej gaz skroplony jest magazynowany z wykorzystaniem zewnętrznego zbiornika, skąd doprowadzany jest systemem rur do wnętrza budynku. Tam może być wykorzystany na różne sposoby: do ogrzewania nieruchomości bądź wody z wykorzystaniem kotła gazowego lub też do gotowania na kuchence gazowej.

Funkcjonowanie instalacji zbiornikowej

Gaz LPG jest magazynowany w specjalnym zbiorniku pod ciśnieniem, który może zostać zamontowany na dwa sposoby: naziemnie lub podziemnie. Jeżeli nie da się całkowicie ukryć zbiornika, można go częściowo wkopać w ziemię lub zabezpieczyć kopcem. Przydomowe zbiorniki najczęściej mają pojemność 2700 litrów, zbiornik może bezpiecznie pomieścić do 85% swojej objętości.

Następnie gaz doprowadzany jest za pomocą instalacji gazowej do budynku i znajdujących się w nim urządzeń. Ciśnienie gazu w zbiorniku wzrasta, a to powoduje jego przepływ do odbiorników w instalacji. Ciśnienie jest normalizowane w budynku do stopnia odpowiedniego dla danych urządzeń gazowych.

Uzupełnianie zbiornika i rozliczenia za gaz

Gaz jest zużywany przez urządzenia i z czasem zbiornik staje się coraz bardziej pusty – wówczas niezbędne jest jego uzupełnienie. Zaleca się, aby zbiorniki na gaz napełniać wtedy, gdy poziom gazu wewnątrz wynosi około 25%.

W zależności od wybranej metody rozliczeń użytkownik może albo zadzwonić do firmy dystrybuującej gaz i poinformować ich, że paliwo trzeba uzupełnić, albo zdać się na automatyczne pomiary telemetryczne. W drugim przypadku firma będzie bezpośrednio poinformowana o obniżonym poziomie gazu i będzie mogła zaplanować jego dowóz. Rozliczenia mogą odbywać się każdorazowo po dostarczeniu gazu lub co miesiąc - wówczas płacimy za gaz, który w tym okresie zużyliśmy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE