Reklama

Reklama

Forum samorządów. Głównym tematem kryzys uchodźczy na Ziemi Płockiej

Opublikowano: śr, 16 mar 2022 13:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Mam nadzieję, że dzisiejsze forum będzie początkiem naszych cyklicznych spotkań, a kwestie tutaj poruszane przydadzą się Państwu w dalszej pracy w Waszych gminach – zwrócił się do przybyłych Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz. Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski dodał, że to bardzo ważne, by samorządowcy dyskutowali o wspólnych problemach, jakie dotyczą regionu.

Reklama

Starosta i Przewodniczący byli gospodarzami spotkania, na które zaproszeni zostali Członkowie Zarządu Powiatu Płockiego, Radni Powiatu Płockiego, Wójtowie i Burmistrzowie gmin i miast powiatu płockiego, przewodniczący rad gmin i miast powiatu płockiego, przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego. Inicjatorzy postanowili powrócić do tego typu wymiany doświadczeń, podkreślając, że to może być doskonała platforma do współpracy całego regionu.

Forum Samorządów odbyło się w poniedziałek, 14 marca, w Cekanowie. Karolina Koper - Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku, która prowadziła spotkanie, zaznaczyła, że gdy padła propozycja zorganizowania forum, nie było jeszcze wojny na Ukrainie. Dlatego do zaplanowanych wcześniej tematów, dołączył i ten – obecnie najważniejszy dla wszystkich.

Wśród uczestników forum byli: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski, Wicestarosta Iwona Sierocka, Członkowie Zarządu Powiatu Apolinary Gruszczyński i Paweł Bogiel, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek, prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki - Rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej, Kierownik Schroniska dla Zwierząt w Płocku Marta Krasuska, Radni Powiatu Płockiego, Wójtowie i Burmistrzowie oraz przewodniczący rad gmin i miast powiatu płockiego.

Wśród zaplanowanych zagadnień znalazły się: sytuacja związana z wojną na Ukrainie, pozyskiwanie środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego przez gminy, perspektywa rozwoju i szanse stojące przez Mazowiecką Uczelnią Publiczną w Płocku, bieżąca działalność Schroniska dla Zwierząt w Płocku i obowiązki jakie stają przed gminami.

Najwięcej czasu zajęła dyskusja na temat kryzysu uchodźczego, z jakim mierzy się również powiat płocki, po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Starosta Sylwester Ziemkiewicz podkreślił, że powiat płocki jest jednym z pierwszych samorządów, które rozpoczęły działania pomocowe dla ludzi uciekających z Ukrainy. – Zbiórka darów dla uchodźców i dla obrońców Ukrainy cały czas trwa. Odzew mieszkańców był i nadal jest ogromny, za co serdecznie dziękuję – powiedział Starosta. Odniósł się jednocześnie do działań rządu: - Wstępne rozmowy z przedstawicielami rządu sugerowały stawkę pomocową w kwocie 120 zł dziennie na utrzymanie jednej osoby, jednak ostateczna uchwalona kwota to 40 zł dziennie na osobę. Niestety tak mocno oczekiwana przez wszystkich specustawa okazuje się dalece odstająca od rzeczywistości.

Warto w tym miejscu podkreślić, że od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, granicę z Polską przekroczyło już ponad 1,6 mln uchodźców. Na terenie powiatu płockiego jest już co najmniej 1000 Ukraińców, z czego połowa znalazła zakwaterowanie w ośrodkach zgłoszonych do porozumienia z Wojewodą Mazowieckim. Resztę przygarnęły osoby prywatne.

Najwięcej uchodźców, jeśli chodzi o ośrodki, jest na terenie gminy Łąck. Wójt Gminy Łąck Zbigniew Białecki mówił o gigantycznej pracy gminy, szkół, przedszkoli, lekarzy i zaangażowaniu mieszkańców, które – co naturalne – w miarę upływu czasu będzie opadać. – W Koszelówce mamy 250 uchodźców, a sama Koszelówka liczy zaledwie 200 mieszkańców. Według wskaźników jeden uchodźca powinien przypadać na 30 mieszkańców. U nas proporcje są takie, jakby gmina miała 13 tys. mieszkańców, a nie 5,2 tys.! Powiedzmy sobie szczerze: sytuacja nie wygląda w tej chwili dobrze, zostaliśmy osamotnieni z moimi mieszkańcami – podkreślił Wójt, zwracając także uwagę na obniżoną kwotę pomocy z obiecanych 120 zł na 40 zł.

Starosta Sylwester Ziemkiewicz podziękował za ten głos i odpowiedział włodarzowi gminy Łąck, że wystąpił do Wojewody Mazowieckiego o proporcjonalne rozlokowanie uchodźców we wszystkich gminach, ale odpowiedzi nadal nie ma.

Inni Wójtowie również zwracali uwagę na bardzo trudną sytuację, jeśli chodzi o kwestie uchodźców.

- Za chwilę będziemy mieć wewnętrzną wojnę społeczną. Nasi mieszkańcy też wymagają opieki lekarskiej, społecznej, mamy bardzo dużo problemów, jeśli chodzi o sprawy lokalowe i budżetowe. Środki, które jeszcze ostatnio otrzymywaliśmy na inwestycje, teraz wystarczą na pół inwestycji, jesteśmy mocno niedoszacowani. Może trzeba się zwrócić z apelem o pomoc do Europy? – zastanawiał się Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski.

- Wyznacza się remizę OSP do kwaterunku uchodźców. A czy ktoś tam sprawdził warunki? Przecież uchodźcy nie pomieszkają tam dzień czy dwa, tylko znacznie dłużej. Jak ma wyglądać dowożenie ukraińskich dzieci do szkół, kto to ma finansować? My opóźniamy działania inwestycyjne w gminie, brakuje rąk do pracy. Polacy mają wielkie serca, ale przychodzi taki moment, że powinni zacząć myśleć o sobie – podkreślił Wójt Gminy Mała Wieś Zygmunt Wojnarowski.

- Mamy ok. 160 Ukraińców w obiegu zarówno publicznym, jak i prywatnym. Przybywają kolejne osoby. Co tu dużo mówić, nie jest łatwo. A za pieniądze ze specustawy przedsiębiorca z terenu mojej gminy nie da rady utrzymać uchodźców – nie krył Wójt Gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak.

Pytań i spostrzeżeń na temat opieki medycznej dla uchodźców, edukacji ukraińskich dzieci, kwestii finansowych i jeszcze wielu innych było więcej. Wójtowie chcieli je zadać Wojewodzie Mazowieckiemu lub jego przedstawicielowi, o którego pytali. Niestety, mimo zaproszenia, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku nie pojawiła się na spotkaniu w Cekanowie.

- Jako samorządowiec apeluję do rządzących o wypracowanie realnych mechanizmów pomocowych! W przeciwnym razie, już wkrótce może okazać się, że uchodźcy pozostaną bez wsparcia, bo ani samorządy, ani NGO-sy, ani osoby prywatne czy przedsiębiorcy nie będą mieli sposobności, by kontynuować je na dotychczasowym poziomie – zaapelował Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

W dalszej części Forum Samorządów omawiano pozostałe zaplanowane tematy. Prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki - Rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej, przedstawił ofertę swojej uczelni. Opowiedział o planach, dotyczących uruchomienia Wydziału Lekarskiego, nad czym MUP intensywnie pracuje.

Kierownik Schroniska dla Zwierząt w Płocku Marta Krasuska i jej goście opowiedzieli o bieżącej działalności schroniska i obowiązkach gmin wobec zwierząt.

Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek zachęcił gminy do wzięcia udziału w konkursach ogłaszanych przez UM. W tym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na dofinansowanie mazowieckich zabytków (do podziału jest 12 mln zł), natomiast do 31 marca trwa konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich (można pozyskać do 7 tys. zł).

- Dziękuję Państwu za udział w forum, które, mam nadzieję, stanie się platformą do wymiany doświadczeń samorządowych. Przekażę wszystkie Państwa głosy Wojewodzie, bo te kwestie dotyczą nas wszystkich i wspólnie musimy szukać sposobu, aby rozwiązać problemy – zakończył spotkanie Starosta Sylwester Ziemkiewicz.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy