Reklama

Formalności po sprzedaży auta. O czym musisz pamiętać?

Opublikowano:
Autor:

Formalności po sprzedaży auta. O czym musisz pamiętać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W momencie znalezienia kupca problemy ze sprzedażą auta wcale się nie kończą. Wyjaśniamy, jakich formalności musisz dopełnić, by uniknąć niemiłych niespodzianek.

W momencie znalezienia kupca problemy ze sprzedażą auta wcale się nie kończą. Wyjaśniamy, jakich formalności musisz dopełnić, by uniknąć niemiłych niespodzianek.

Mówi się, że naprawdę dużą radość auto daje tylko dwukrotnie. Po raz pierwszy, kiedy je kupujesz, zaś drugi – kiedy znajdujesz kupca. Sprzedaż samochodu, mimo że często podszyta pewną nostalgią, jest zwykle radosnym wydarzeniem. Zwalnia się miejsce w garażu, a ty zyskujesz środki brakujące do kupna nowego pojazd. Warto jednak pamiętać, że nieumiejętne przeprowadzona transakcja może okazać się źródłem sporych problemów. Jak ich uniknąć? O jakich formalnościach nie powinieneś zapomnieć, by po kilku miesiącach nie spotkały cię przykre niespodzianki?

1. Spisz umowę kupna-sprzedaży

Wbrew pozorom forma, w której wraz z kupującym spiszecie umowę nie jest wcale najważniejsza. Choć wyglądałoby to niezbyt elegancko, w świetle prawa możecie zrobić to wykorzystując nawet niedbale wyrwaną kartkę z zeszytu. Dużo ważniejsza jest jej treść. Na umowie powinny znaleźć się przede wszystkim prawdziwe dane stron (dlatego upewnij się, że są one zgodne, porównując je z dowodem osobistym). Nie zapomnij też o wymienieniu wszystkich wad auta (zabezpieczysz się w ten sposób przed ewentualnymi roszczeniami) oraz określeniu, która strona powinna uregulować podatek. Koniecznie zachowaj również umowę – przede wszystkim na wypadek, gdyby nowy właściciel zdobył na twoje konto mandat z fotoradaru.

2. Poinformuj wydział komunikacji

Po sprzedaży auta powinieneś również odwiedzić wydział komunikacji. Według przepisów o zbyciu pojazdu musisz poinformować urząd najpóźniej 30 dni po zawarciu transakcji. Dobra wiadomość jest taka, że nie istnieją żadne przepisy, które pozwoliłyby nałożyć urzędnikom jakąkolwiek karę za niedotrzymanie tego obowiązku. Zła to natomiast fakt, że odpowiedzialnością za wszystkie szkody i wykroczenia popełnione przez nabywcę samochodu zostaniem obarczony ty. Większość takich spraw da się wprawdzie załatwić, jednak nie jest stuprocentowo pewne.

3. Powiadom firmę ubezpieczeniową

Kolejna formalność, o której musisz pamiętać sprzedając samochód to powiadomienie o tym fakcie towarzystwa ubezpieczeniowego. To szczególnie ważne, bo według prawa opłaty za OC do momentu poinformowania ubezpieczalni o zmianie właściciela ponoszą obie strony umowy. Warto więc zrobić to jak najszybciej. Nie zapomnij też o uregulowaniu podatku od czynności cywilno-prawnych – o ile wspólnie z kupującym ustaliliście, że to ty poniesiesz ten koszt.

Jak widać, ze sprzedażą samochodu może wiązać się kilka problemów. Dotkliwa jest przede wszystkim możliwość zdobycia mandatu za cudze wykroczenia. Takich kłopotów unikniesz sprzedając auto nie indywidualnemu, nieznanemu nabywcy, a profesjonalnej firmie. Lista zalet sprzedaży auta w komisie jest dużo dłuższa i obejmuje między innymi błyskawiczną wycenę, szybka płatność i brak konieczności publikowania ogłoszeń. Więcej na temat tego, jak przebiega cała transakcja, dowiesz się na stronie https://www.autokomiswarszawa.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE