Reklama

Finansowy portret młodych Polaków

Opublikowano:
Autor:

Finansowy portret młodych Polaków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przeprowadzone w 2014 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów badanie „Finansowy portret młodych” miało na celu sprawdzenie, jak w kwestiach finansowych radzi sobie najmłodsze pokolenie pracujących Polaków. Okazuje się, że niemal połowa z nich przynajmniej raz skorzystała z kredytu lub pożyczki.

Przeprowadzone w 2014 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów badanie „Finansowy portret młodych” miało na celu sprawdzenie, jak w kwestiach finansowych radzi sobie najmłodsze pokolenie pracujących Polaków. Okazuje się, że niemal połowa z nich przynajmniej raz skorzystała z kredytu lub pożyczki.

Sytuacja i problemy finansowe młodych

Głównymi problemami, które na swojej drodze spotykają dzisiaj młodzi ludzie, są stale rosnące koszty życia przy jednoczesnym braku stałej pracy. Duży odsetek umów śmieciowych (w ramach których najczęściej pracują osoby do 25. roku życia), utrudniający sytuację finansową młodych Polaków, często wpływa na przesunięcie przez nich decyzji dotyczącej zakładania rodzin i życia na własny koszt.

Jak młodzi zarabiają na życie?

Najczęstszym źródłem dochodów w przypadku młodych Polaków jest praca zarobkowa (72%), jednak ponad 30% z nich korzysta ze wsparcia finansowego rodziców. Wsparcie to przyjmuje różne formy – od pomocy w formie pieniędzy do opłacanych przez rodziców rachunków (w tym m.in. rachunki za Internet, czynsz, raty pożyczek) lub zapewnienia przez nich jedzenia.

Największy odsetek osób wspieranych przez rodziców stanowią osoby z wykształceniem podstawowym i średnim. Jest to związane z faktem, iż większość z nich kontynuuje naukę, w efekcie czego nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Im wyższe wykształcenie, tym mniejszy poziom wsparcia ze strony rodziców – w przypadku wykształcenia zawodowego wspierana jest co piąta osoba, w przypadku wyższego – co czwarta.

Młodsi są bardziej oszczędni

Okazuje się, iż paradoksalnie największy odsetek oszczędzających stanowi grupa z przedziału wiekowego 18-25 (54%). Ich oszczędności natomiast rzadko kiedy przekraczają próg 5 tys. złotych. W przypadku osób w wieku 31-35 lat odsetek oszczędzających wynosi 39%. Ich oszczędności są z reguły wyższe i mieszczą się w przedziale 5 tys. – 25 tys. Zdecydowanie większe kwoty widoczne są w przypadku osób z wyższym wykształceniem – w porównaniu ze wspomnianymi wcześniej grupa ta najczęściej notuje oszczędności powyżej 25 tys. złotych. Dodatkowo młodzi zakładają konta w coraz młodszym wieku (szczegóły na: ).

Zakupy na kredyt

Aż 46% młodych Polaków skorzystała w swoim życiu z kredytu lub pożyczki. Co trzecia pożyczka została przeznaczona na zakup sprzętów RTV lub AGD. Młodzi najczęściej korzystali z usług banku (79%), a dopiero później z pomocy pośredników czy firm pożyczkowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE