Kinowy ekran w plenerze, leżaki, przyniesiony kocyk i już można oglądać film, który powstał kilkanaście kilometrów od Płocka - w Łącku.
- Łąck to ważne miejsce na filmowej mapie Mazowsza i Płocka. Wystarczy przypomnieć takie produkcje jak "Ogniem i mieczem", "Szatan z 7 klasy", "Stawka większa niż życie". Neorenesansowy pałac z końca XIX wieku był też bazą dla ekip filmowych. To tu u progu lat 70. XX mieszkał Henryk Kluba i Wiesław Dymny pracując nad, zrealizowanym w Płocku, filmem "5 i pół Bladego Józka". To tu zaczął się płomienny romans, zakończony ślubem, pomiędzy młodziutką wtedy studentką Anną Dziadyk a Wiesławem Dymnym - przypominają w Kinie za Rogiem.
[ZT]16442[/ZT]
Już w najbliższą sobotę, 14 września - w ramach projektu "Filmowy Płock", który organizują Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna i Kino za Rogiem - widzowie obejrzą na placu przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki film "Cwał" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. - Dziś, przez licznych krytyków, uznawany jest za jeden z ważniejszych w twórczości reżysera Iluminacji i dość nietypowy - przypomina Radosław Łabarzewski. - "Cwał" to komedia dość nietypowa… dotycząca okresu stalinowskiego, a więc czasów życia w ciągłym strachu, ubeckich prześladowań, złowrogich polowań na prawdziwych i urojonych odstępców od „linii partii.” Reżyser nie zapomina jednak o okrucieństwie epoki, lecz na główny plan wysuwa się problem sposobu przetrwania w świecie pełnym kłamstwa i przemocy.
Zanussi twierdzi, że to najbardziej autobiograficzny z jego filmów. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce lat 50. Matka 10-letniego Huberta, bojąc się represji ze strony UB, wysyła chłopca do Warszawy. Hubert, którego ojciec (były żołnierz AK) przebywa na emigracji w Londynie, opuszcza prowincjonalne miasteczko i wyjeżdża do stolicy, by zamieszkać u swej ciotki – ekscentrycznej Idalii (w tej roli Maja Komorowska). Ciotka fascynuje się końmi. Wkrótce swoją pasją zaraża chłopca. Młodzieńcze lata Huberta mijają na pasji związanej z końmi oraz na próbie zrozumienia wszechobecnego zakłamania czasów stalinowskich.
Projekcja rozpocznie się o godz. 20.00.
[ZT]23259[/ZT]
[ZT]22914[/ZT]
A już w najbliższą niedzielę spacer, którego motywem przewodnim będą filmy zrealizowane w Płocku na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wśród tych produkcji są fabuły i dokumenty takich twórców jak: M. Kaniewska, K. Kieślowski, J. Skolimowski. Niektóre uchodzą za dzieła wybitne, kultowe, o innych zapomniano. Podczas spacerów przypominają o filmowcach, którzy płockie plenery wykorzystali na potrzeby kina bądź telewizyjnych seriali. Pokazują na zdjęciach, jak wówczas wyglądało miasto, a także wspominają ciekawostki z planu. Zapewniono, że podczas tegorocznego spaceru pojawią się nowe miejsca na filmowej mapie Płocka.
Spacer odbędzie się w niedzielę, 15 września. Uczestnicy zbiorą się na Starym Rynku o godz. 12.00.