W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że wysokość emerytury zależy od nas samych. Precyzując: chodzi o wysokość comiesięcznej składki, a także ich liczbę. Z punktu widzenia emerytury najlepiej zarabiać dużo, sumiennie odprowadzać składki i robić to przez kilkadziesiąt lat.
Rekordzista w płockim oddziale ZUS pracuje od 47 lat i mimo iż przeszedł już na emeryturę, to wciąż jest aktywny zawodowo i odprowadza składki. Ile wynosi jego emerytura? Kwota może szokować. Co miesiąc pobiera dziś 14 365 zł, a ta jego świadczenie nadal rośnie.
- Generalna zasada jest taka, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Rok dodatkowej pracy zwiększa je przeciętnie aż o 8-10%. Dzieje się tak dlatego, że dłuższa praca oznacza więcej składek wpłaconych do systemu, a zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom - tłumaczy Łukasz Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Jest jeszcze jedna ważna zmienna - wysokość emeruty jest obliczana na podstawia średniej długości życia. Im dłuższa praca, tym wysokość emerytury zostanie podzielona przez mniejszą liczbę miesięcy.
- Podejmując decyzję o wycofaniu się z życia zawodowego pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem a nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść już teraz, ale równie dobrze może to być przyszły miesiąc lub przyszły rok. Decyzja należy wyłącznie do nas i powinna być dobrze przemyślana - mówi Olewiński.
ZUS zachęca do kontaktu z doradcą emerytalnym, który dokona prognozy przyszłego świadczenia i pomoże dokonać optymalnej decyzji. Może się okazać, że warto popracować jeszcze przez pół roku, bo emerytura wzrośnie o kilka procent.
- Co ważne, jeżeli rozważasz przejście na emeryturę, to zadbaj o ustalenie kapitału początkowego. Ta kwota jest wyliczana po to, by powiększyć przyszłe świadczenie o składki opłacone przed 1999 r. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przejść na emeryturę za pół roku czy też za 5 lat, już teraz warto dopełnić formalności - apeluje Olewiński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.