Coraz więcej zwolnień lekarskich wystawianych jest elektronicznie, a już za kilka miesięcy papierowe drugi odejdą do lamusa. W Płocku zmiany idą jednak zdecydowanie wolniej, niż w reszcie województwa.
Przeziębienie, grypa... Warto kilka dni spędzić w domu, żeby wrócić do pracy w pełni sił. Do tego potrzebne jest jednak zwolnienie lekarskie. Oprócz wizyty w gabinecie, druk trzeba także dostarczyć pracodawcy. Co jednak poradzić, gdy już wizyta w gabinecie jest dla nas wyzwaniem, a miejsce pracy jest po drugiej stronie miasta? Angażujemy wówczas rodzinę czy kolegów z pracy. Niedługo nie będzie to już konieczne.
Trwa okres przejściowy, w czasie którego lekarze mogą wystawiać zwolnienia lekarskie w tradycyjnej lub elektronicznej formie. Od 1 lipca prawo wyboru zniknie - wszystkie zwolnienia będą wystawianie elektronicznie. Już teraz taka forma zyskuje na popularności. Jak podliczył ZUS, w lutym 2018 roku już co piąte z ponad 318 tysięcy zwolnień lekarskich wystawionych na Mazowszu miało formę elektroniczną. Płocki oddział jest pod tym względem w ogonie - spośród 52481 zwolnień zarejestrowanych w lutym, tylko 3639 miało formę elektroniczną. Daje to wynik na poziomie niespełna 6,5%. Dla porównania w Radomiu to 8,91%, a w Siedlcach prawie 19%. Średnia dla Polski to 13%.
Trwają szkolenia
Lekarze przechodzą specjalnie szkolenia, a od 1 grudnia zeszłego roku mogą uzyskać darmowy certyfikat ZUS, który służy do podpisywania zwolnień elektronicznych.
- Najpierw trzeba zarejestrować profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - tłumaczy Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Tam w zakładce „Certyfikat z ZUS” każdy lekarz posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień może wystąpić o wystawienie certyfikatu, który będzie ważny przez 5 lat. Przy okazji wnioskowania lekarz ustala od razu hasło, które będzie niezbędne do autoryzacji każdego zwolnienia.
Certyfikat można zapisać w pamięci komputera, z którego wystawiane są zwolnienia lub na nośniku zewnętrznym. Poza certyfikatem elektroniczne zwolnienia lekarskie można podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych.
- Grupa lekarzy, a nawet pojedynczy medyk, może zgłosić w placówce ZUS potrzebę organizacji zajęć, w tym także poza siedzibą zakładu, np. w przychodni lekarskiej - zachęca Olewiński. - Warto poznać e-ZLA jeszcze przed całkowitym wycofaniem tradycyjnych zwolnień, aby spokojnie przygotować się do nadchodzących zmian.