Reklama

E-zwolnienie wyda asystent medyczny

Opublikowano:
Autor:

E-zwolnienie wyda asystent medyczny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku wystawia się miesięcznie ponad tysiąc zwolnień lekarskich. Nowe procedury mają przyspieszyć ten proces oraz odciążyć lekarzy od dodatkowych zadań administracyjnych. E-zwolnienia miałyby być normą od 1 lipca, a w wystawianiu zwolnień będą pomagać asystenci medyczni.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku wystawia się miesięcznie ponad tysiąc zwolnień lekarskich. Nowe procedury mają przyspieszyć ten proces oraz odciążyć lekarzy od dodatkowych zadań administracyjnych. E-zwolnienia miałyby być normą od 1 lipca, a w wystawianiu zwolnień będą pomagać asystenci medyczni.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem Wicewojewody Artura Standowicza dotycząca elektronicznych zwolnień lekarskich (eZLA) oraz roli asystentów medycznych, którzy w wystawianiu takich zwolnień mieliby uczestniczyć. Taka forma zwolnień lekarskich funkcjonuje już od 2016 roku, nadal trwa jednak okres przejściowy, w którym lekarze mogą wypisywać jeszcze tradycyjne zwolnienia w wersji papierowej. Od 1 lipca 2018 roku e-zwolnienia miałyby być normą we wszystkich placówkach medycznych. 

[ZT]18312[/ZT]

E-zwolnienia mieliby wystawiać także tzw. asystenci medyczni. Będą to osoby wykonujące zawód medyczny lub posiadające dostęp do dokumentacji medycznej, a wystawianie zwolnień będzie się odbywało w takim przypadku z upoważnienia lekarza.


- Wystawienie takiego zwolnienia będzie zadaniem wręcz intuicyjnym - zapewniała dyrektor płockiego oddziału ZUS Beata Pawlińska-Wiak. - Wszystkie dane po wprowadzeniu numeru pesel będą automatycznie pobierane.

Sam proces wystawienia zwolnienia również został uproszczony, poprzez wprowadzenie słowników rozwijanych, dzięki czemu zniknie konieczność ręcznego wpisywania informacji. Pracodawca od razu zostanie poinformowany o chorobie pracownika, a chory będzie mógł skupić się na powrocie do zdrowia, zamiast martwić się o dostarczenie zwolnienia.  

- Przeszkolonych zostało już blisko 100 lekarzy, proces szkolenia trwa, następne terminy mamy w maju - mówił dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Stanisław Kwiatkowski. - W wojewódzkim szpitalu od dwóch lat trwa wdrażanie aplikacji e-zdrowie. Szpital wdraża elektroniczną dokumentację medyczną, która docelowo ma doprowadzić do tego, że znikną tzw. dokumenty z biurka lekarza. 

Dyrektor nie ukrywał zadowolenia z wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich, a w przyszłości także recept. Zwrócił uwagę na czytelność elektronicznej dokumentacji oraz usprawnienie pracy placówki, która zatrudnia ponad 300 lekarzy. Jeśli chodzi o asystentów medycznych, to w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym prawdopodobnie nie będzie konieczności zatrudnienia nowych osób, ponieważ zadania takie wykonuje już sekretarka medyczna i będzie to tylko kwestia zmainy nazwy stanowiska. 

Przypomnijmy, że w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zaproponowała jednak przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 roku. Choć lekarze wystawiają ich coraz więcej, nadal są regiony, w których odsetek ten jest niewielki, a lekarze unikają elektronicznej dokumentacji na rzecz tradycyjnie wypisywanych zwolnień.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE