Reklama

Dzwonisz pod 112, a zgłasza się ... Radom

Opublikowano:
Autor:

Dzwonisz pod 112, a zgłasza się ... Radom - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego, którzy wykręcą alarmowy numer 112, dodzwonią się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu.

Mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego, którzy wykręcą alarmowy numer 112, dodzwonią się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu.

– Ktoś z Płocka może poczuć się nieco zdziwiony, gdy wybierając numer alarmowy, usłyszy, że dodzwonił się do Radomia  – powiedział nam rzecznik prasowy płockiej policji Krzysztof Piasek. – Może jednak być pewny, że jego zgłoszenie zostanie natychmiast przyjęte i odpowiednio przekierowane, a odpowiednie służby natychmiast będą gotowe do akcji. Oczywiście, o ile sytuacja faktycznie będzie tego wymagała.

CPR w Radomiu rozpoczęło funkcjonowanie w grudniu 2012 roku. Obejmowało swoim działaniem kolejne mazowieckie powiaty poza stolicą, która korzysta z własnego CPR-u. Radomski CPR ma przejąć również wszystkie połączenia alarmowe z numerów 997, 998 i 999.

– Centrum w Radomiu ma obsługiwać zgłoszenia alarmowe z całego województwa – poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody Ivetta Biały. – Odebrane połączenie zostanie odpowiednio zakwalifikowane i przekazane do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy. Zgłoszenie od osoby potrzebującej pomocy ma być możliwie szybko przekierowane do właściwej służby ratunkowej.

Zmodernizowany CPR Radom został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Znalazło się tam 50 stanowisk operatorskich (z możliwością docelowego rozbudowania do 100). Każde z nich może być obsługiwane przez pięciu operatorów. Koszt remontu wyniósł 5,5 miliona złotych, a cała suma została wyasygnowana przez ministerstwo administracji i cyfryzacji.

– Radomski numer 112 działa na razie jak najbardziej prawidłowo. Każde zgłoszenie, które dotyczy rejonu naszego działania, jest do nas przekierowywane błyskawicznie – przyznał rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Płocku Edward Mysera. – Dla sprawności naszej pracy nie ma wielkiego znaczenia, czy CPR znajdować się będzie w Płocku czy w Radomiu.

Warto pamiętać, że CPR w Radomiu obsługuje na razie wyłącznie numer 112. Natomiast numery 997, 998 oraz 999 są wciąż obsługiwane przez jednostki w poszczególnych miastach bądź powiatach.

– Nowy system nie jest może idealny, natomiast czas oczekiwania na realizację zgłoszenia nie powinien ulec wydłużeniu. Jak będzie w praktyce, czas pokaże – powiedziała nam Lucyna Kęsicka, dyrektorka pogotowia ratunkowego w Płocku. Warto jednak pamiętać, że dzwoniąc na numer 999, łączą się państwo bezpośrednio z Centrum Dyspozytorskim pogotowia ratunkowego w Płocku.

Fot. Archiwum Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE