Reklama

Dziwne wakacje. Gdzie pojechali w tym roku?

Opublikowano:
Autor:

Dziwne wakacje. Gdzie pojechali w tym roku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tradycyjnie wakacje to okres harcerskich obozów i kolonii. Co roku letnie wyjazdy są bardzo ważnym elementem pracy Związku Harcerstwa Polskiego. Ale w związku z koronawirusem w tym roku wakacje są szczególne. Nie oznacza to jednak, że Harcerska Akcja Letnia się nie odbywa. 

Tradycyjnie wakacje to okres harcerskich obozów i kolonii. Co roku letnie wyjazdy są bardzo ważnym elementem pracy Związku Harcerstwa Polskiego. Ale w związku z koronawirusem w tym roku wakacje są szczególne. Nie oznacza to jednak, że Harcerska Akcja Letnia się nie odbywa. 

Letni wypoczynek dla wielu dzieci organizuje Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego, uczestniczą w nim dzieci i młodzież z Płocka i Mazowsza.

- Obozów jest mniej i są mniej liczne, a zuchy, harcerze i instruktorzy z Chorągwi Mazowieckiej ZHP na obozy wyjechali. Do tych wyjazdów przygotowywali się przez wiele miesięcy, jest to okazja do podsumowania kolejnego roku harcerskiego - informuje Chorągiew Mazowiecka ZHP.

Okres od marca br. jest trudny dla wszystkich w Polsce. Ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi oraz brak możliwości organizacji zbiórek nie przeszkodziły gromadom zuchowym i drużynom harcerskim w pracy. Ogromne zaangażowanie drużynowych, ich kreatywność, a przede wszystkim chęć do pracy, pozwoliła na kontynuowanie działalności w innej formie. Za pomocą zdalnych narzędzi odbywały się zbiórki, organizowane były konkursy, festiwale, a nawet wirtualne biwaki i wędrówki.

Pełnoletni wędrownicy i instruktorzy podejmowali służbę na rzecz lokalnego środowiska. Angażowali się w dostarczanie posiłków ludziom starszym, bezdomnym i tym, którzy przebywali na kwarantannie. Wyprowadzali psy, pomagali w opiece nad dziećmi. Byli wszędzie tam, gdzie zaistniała taka potrzeba. Harcerska praca nie została zawieszona na czas kwarantanny. Została tylko zmieniona jej forma.

- Również obozy i kolonie odbywają się w szczególnym rygorze sanitarnym. Oprócz obowiązujących wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej opracowane zostały szczegółowe instrukcje wewnętrzne ZHP, które mają zapewnić bezpieczną realizację tradycyjnego programu - podkreślają w Chorągwi Mazowieckiej ZHP. - Zmniejszona liczba osób w namiocie czy podczas posiłków, konieczność używania maseczek, stosowanie środków dezynfekcyjnych - to tylko wybrane różnice w stosunku do ubiegłorocznych wyjazdów.

Najwięcej mazowieckich zuchów i harcerzy wypoczywa w tym roku na terenie Mazowsza, ale obozy odbywają się również nad Bałtykiem, w Górach Świętokrzyskich, na Podhalu, a także na wodach mazurskich jezior. 

- Akcja letnia jest mniej liczna od ubiegłorocznej. Szacujemy, że w tym roku będzie mniejsza o połowę. Nie oznacza to jednak, że połowa zuchów i harcerzy nie spędzi wakacji po harcersku. Wiele hufców organizuje zamiast obozów lub oprócz nich półkolonie lub jednodniowe zbiórki, wycieczki. Wakacje to także czas akcji szkoleniowych i podnoszenia kwalifikacji harcerskiej kadry - mówi komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezary Supeł.

Wszystkie organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego wyjazdy są nadzorowane przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną. Dodajmy, że Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego jest terenową jednostką organizacyjną ZHP i skupia blisko 6 tys. zuchów, harcerzy i instruktorów z terenu województwa mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy i okolicznych powiatów.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE