24 grudnia tradycyjnie rozpoczynamy święta. To czas wyjątkowy. Dwa następujące po sobie dni są czasem rodzinnych spotkań, wspólnego kolędowania i obdarowywania. Dla wielu Polaków to właśnie Wigilia jest najważniejsza. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy. Dlaczego?
- Wigilia w tradycji liturgicznej kościoła oznacza po prostu "przeddzień". To wydarzenie poprzedzające jakąś ważną uroczystość - tłumaczy w rozmowie z nami ks. Kućko. - Wiele świąt w kościele ma swoją wigilię: na przykład Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, Zesłana Ducha Świętego. Ta nazwa przez lata stała się jednak niejako nazwą własną dla 24 grudnia. Nic w tym dziwnego. To bardzo ważny czas dla każdego z nas. Na całym świecie bardzo obchodzimy ją bardzo uroczyście i to od wielu wieków.
Szef wydziału ds. rodzin płockiej kurii apeluje jednak by nie zatracić sensu nadchodzących świąt. To ważne szczególnie w dobie komercjalizacji Bożego Narodzenia.
- Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać, że to święta Bożego Narodzenia. Słyszymy, że nawet urzędowo próbuje się zakazać używania tych słów. Usiłuje się zastąpić "Boże Narodzenie" innymi określeniami, które nie mają sensu i związku z całym wydarzeniem - stwierdził ks. Kućko. - Od ponad 2 tysięcy lat ta data i dwa wolne dni dotyczą narodzin Pana Jezusa - przypominał w rozmowie z nami.
Kapłan prosi, by w cieszeniu się, radowaniu i wspólnym biesiadowaniu, nie zapominać o modlitwie. - Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy "Bóg rodzi się we mnie" - stwierdził ksiądz. - Boże Narodzenie dokona się, kiedy w czasie nadchodzących świąt zrobimy to co Bóg. Należy stać się człowiekiem. Wykorzystajmy ten czas i stańmy się lepsi dla rodziny, bliskich i innych.
Jak przekonuje ks. Kućko, w czasie nadchodzących świątecznych dni warto odwiedzić kościół, wziąć udział w pasterce i spędzić czas na modlitwie. Ważne też, by nie zapomnieć o szopce.
- Warto, by taki widzialny znak tego Bożego Narodzenia pojawił się gdzieś w naszym domu. Może przy choince albo na wigilijnym stole? - podpowiada ks. Kućko. - My dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy takiego przypomnienia. Dla wielu osób przestaje być oczywiste czym są święta Bożego Narodzenia - dopowiada.
Szopki bożonarodzeniowe można oglądać także w płockich kościołach. Te ustawiono już w świątyniach na terenie całego miasta i diecezji płockiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.