Reklama

Dziś rano zmarł Tadeusz Mazowiecki

Opublikowano:
Autor:

Dziś rano zmarł Tadeusz Mazowiecki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek 28 października zmarł pochodzący z Płocka Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier powojennej Polski. Miał 86 lat.

W poniedziałek 28 października zmarł pochodzący z Płocka Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier powojennej Polski. Miał 86 lat.

Tadeusz Mazowiecki urodził się w Płocku 18 kwietnia 1927 r. W czasach PRL działał w opozycji, był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu. We wrześniu 1989 roku został powołany na urząd premiera, który piastował do grudnia 1990 roku. Był współzałożycielem, a w latach 1991-95 przewodniczącym Unii Demokratycznej.

Był posłem na Sejm PRL trzeciej, czwartej i piątej kadencji, posłem na Sejm RP pierwszej, drugiej i trzeciej kadencji (w latach 1991–2001). W latach 1994-2003 stał na czele Unii Wolności. Był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii (1992-1995). W 1995 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Od 2010 roku Tadeusz Mazowiecki pełnił obowiązki doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw polityki krajowej i zagranicznej.

W 2000 roku mieszkańcy naszego miasta uznali, że Tadeusz Mazowiecki zasłużył na miano Płocczanina Stulecia. W 2011 roku Rada Miasta podjęła decyzję o uhonorowaniu Tadeusza Mazowieckiego tytułem Honorowego Obywatela Płocka.

Przyczyna śmierci Tadeusza Mazowieckiego na razie nie jest znana.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE