Reklama

Dziś Popielec. Za 46 dni Wielkanoc

Opublikowano:
Autor:

Dziś Popielec. Za 46 dni Wielkanoc - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Środa Popielcowa rozpoczyna 46-dniowy Wielki Post przed najważniejszym chrześcijańskim świętem, czyli Wielkanocą, która w tym roku wypada dość wcześnie, bo już pod koniec marca.

Środa Popielcowa rozpoczyna 46-dniowy Wielki Post przed najważniejszym chrześcijańskim świętem, czyli Wielkanocą, która w tym roku wypada dość wcześnie, bo już pod koniec marca.

Ledwo półtora miesiąca temu dzieliliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy, a już dziś, 10 lutego, na znak pokuty posypiemy głowę popiołem ze spalonych palm z Niedzieli Palmowej z ubiegłego roku.  Katolików, poza dziećmi, młodzieżą i seniorami, obowiązuje tego dnia post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy.

Popielec z jego obrzędem sięgającym VIII w. rozpoczyna w Kościele okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowy okres pokuty (plus sześć niedziel)  poprzedza Wielkanoc, którą w tym roku obchodzimy dość wcześnie -  Niedziela Zmartwychwstania wypada już 27 marca. Warto wiedzieć, że to data pierwszej niedzieli po pierwszej wiosennej pełni księżyca,  a od wieków właśnie w ten sposób ustala się datę tego ruchomego święta.

Jak zapowiada rzeczniczka płockiej Kurii, Elżbieta Grzybowska, msza św. z obrzędem posypania głów popiołem zostanie odprawiona przez biskupa płockiego Piotra Liberę o godz. 18.00 w katedrze.

Figura Chrystusa na krzyżu w sanktuarium w Skępem 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE