Reklama

Dzień flagi. Płocki wątek i Biało-Czerwona w Berlinie w 1945 r.

Opublikowano:
Autor:

Dzień flagi. Płocki wątek i Biało-Czerwona w Berlinie w 1945 r. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowiono w 2004 r. Skąd wybór akurat tego dnia? Jakie ma uzasadnienie historyczne?

Dziś, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowiono w 2004 r. Skąd wybór akurat tego dnia? Jakie ma uzasadnienie historyczne?

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju. Celem jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Do wywieszenia polskiej flagi zachęcał m.in. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Data święta nie jest przypadkowa i ma... płocki wątek. Otóż 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Hitlerowskie Niemcy zostały pokonane, a polscy żołnierze mieli swój wkład w zakończenie działań wojennych w Europie.

Szczegółowo o historii z 2 maja 1945 r. pisaliśmy w Portalu Płock we wrześniu 2012 r., gdy w Płocku uroczyście otwarto ulicę Kazimierza Otapa (między Jesienną a Wyszogrodzką). Był on w gronie pięciu żołnierzy, którzy powiesili flagę w Berlinie. 

Kazimierz Otap urodził się w 1920 r. pod Białymstokiem. W 1940 r. wraz z rodziną wywieziony został przez sowietów na Syberię. W 1943 r. trafił do formującej się na terenie ZSRR 1 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego im. Tadeusza Kościuszki. Przeszedł cały szlak bojowy - od Lenino do Berlina. W Berlinie, w czasie trwających jeszcze walk o miasto, wraz z czwórką kolegów ze swego plutonu, pod ostrzałem hitlerowskich snajperów, 2 maja 1945 roku zawiesił biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa. Uczynił to bez wiedzy radzieckich władz wojskowych, więc wraz z kolegami jeszcze tego samego dnia został aresztowany, bo to nie było miejsce dla polskiej flagi... Na szczęście kilka dni później zostali zwolnieni.

Po zakończeniu wojny Kazimierz Otap trafił na ziemie odzyskane, a w latach 60. skusiła go praca na kolei w powstającym kombinacie rafineryjno-petrochemicznym. Przez wiele lat był pracownikiem obecnego Orlenu, przeszedł na rentę, działał w związku kombatantów.

Kazimierz Otap zmarł w Płocku 26 lutego 2006 r., został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Grunwaldu III klasy. Został pochowany na zabytkowym cmentarzu przy al. Kobylińskiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE