Reklama

Dziecięce buciki przy kurii. Co to za akcja? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Dziecięce buciki przy kurii. Co to za akcja? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilku płocczan zawiesiło w niedzielę w samo południe dziecięce buciki przewieszone czarną wstążką na bramie Diecezji Płockiej.

Kilku płocczan zawiesiło w niedzielę w samo południe dziecięce buciki przewieszone czarną wstążką na bramie Diecezji Płockiej.

Uczestnicy chcieli podkreślić tym samym, iż Płock dołączył do odbywającej się na całym świecie akcji Baby Shoes Remember, czyli wydarzenia upamiętniającego wszystkie ofiary księży-pedofili, szczególnie te, które nie doczekały się sprawiedliwości.

Podobne działania odbyły się i w innych miastach w Polsce. Organizatorzy płockiej akcji zachęcali, "by spotkać się w niedzielę na wzgórzu za katedrą i solidaryzować się z ofiarami księży-pedofili - powiesić dziecięce buciki przewieszone czarną wstążką." 

Baby Shoes Remember to projekt łączący wszystkie protesty przeciwko nadużyciom kościoła katolickiego na całym świecie. Ideą kryjącą się za nazwą jest to, że ofiary duchownych nigdy nie zapominają o krzywdzie zadawanej im w dzieciństwie. Inicjatywa powstała w Irlandii. W 2010 r. protestujący zawiązali 1000 par butów dziecięcych z czarną wstążką żałobną na balustrady Prokatedry Najświętszej Marii Panny w Dublinie w Irlandii.

Warto podkreślić, że stanowisko papieża wobec przestępstw dokonanych przez duchownych jest jednoznaczne. Podczas wizyty w Irlandii, podkreślał, że "wstydzi się za hierarchów, którzy kryją księży pedofilów".

Jak podaje Newsweek papież Franciszek, który w sobotę rozpoczął wizytę w Irlandii, powiedział w przemówieniu do władz kraju, że podziela zgorszenie pedofilią i oburzenie, jakie wywołała nieskuteczność władz kościelnych wobec, jak to określił, "odrażających przestępstw". Na spotkaniu z reprezentantami władz na zamku w Dublinie papież w pierwszym wystąpieniu wygłoszonym w Irlandii oświadczył: "Muszę uznać poważne zgorszenie spowodowane w Irlandii przez wykorzystywanie małoletnich ze strony członków Kościoła odpowiedzialnych za ich ochronę i wychowanie".

Wydarzenie w Płocku odbyło się z inicjatywy partii Zieloni Koło w Płocku, Jedzenie Zamiast Bomb i partii Razem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE