Reklama

Dworzec otwarty. Tempo było szalone[FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Dworzec otwarty. Tempo było szalone[FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zniknął płocki powód do wstydu. Po niespełna dwóch latach po starym dworcu zostały tylko dwa słupy w środku i archiwalne fotografie. – W trakcie prac zapewniano mnie, że wizualizacje wychodzą o wiele gorzej niż efekt końcowy – mówił dzisiaj Radosław Bednarski, prezes spółki Rynex podczas uroczystego otwarcia nowoczesnego obiektu.

Zniknął płocki powód do wstydu. Po niespełna dwóch latach po starym dworcu zostały tylko dwa słupy w środku i archiwalne fotografie. – W trakcie prac zapewniano mnie, że wizualizacje wychodzą o wiele gorzej niż efekt końcowy – mówił dzisiaj Radosław Bednarski, prezes spółki Rynex podczas uroczystego otwarcia nowoczesnego obiektu.

Po starym dworcu z pewnością nikt nawet jednej łezki nie uroni. Od dzisiaj może wejść do środka przeszklonego budynku, który przykuwa uwagę soczystą zielenią. Właśnie tak ma wyglądać wizytówka Płocka.  – Mieszkańcy bardzo wstydzili się starego budynku – przypominał dzisiaj prezydent Andrzej Nowakowski tuż po krótkim filmie prezentującym ośmiomiesięczne prace, gdy obiekt stopniowo nabierał ostatecznych kształtów. – Dworzec z przedmiotu wstydu, a przynajmniej taką mam nadzieję, stanie się przedmiotem chluby. Teraz musimy skutecznie zarządzać obiektem, aby ten zarabiał na siebie.

Także Artur Jaroszewski, przewodniczący płockiej rady miasta, postanowił pierwszy raz odwiedzić dworcowe mury. – Czuję się oszołomiony tym, co widzę – zdradził wszystkim obecnym, w tym kilkorgu płockich radnych, posłance Elżbiecie Gapińskiej oraz najprawdopodobniej przyszłemu wiceprezydentowi, którego rekomendowało już na to stanowisko Polskie Stronnictwo Ludowe, Dariuszowi Ciarkowskiemu.

– To dopiero niesamowity początek kadencji – śmiał się Nowakowski. – Z jednej strony Wisła wygrywa ze słynną Barceloną, a teraz takie otwarcie. Oby było tak dalej przez całe 4 lata – po czym rozpoczęła się mała wycieczka. W międzyczasie można już było spotkać pierwszych przyszłych pasażerów.

O tym, że termin realizacji dworca był wręcz szalony, jak wyraził się Zbigniew Bednarski, wiceprezes spółki Rynex, mówi jego dotychczasowa historia, do której zaczęto dopisywać zupełnie nowy rozdział w 2013 roku wraz z rozpisaniem konkursu na koncepcję architektoniczną. Z kilku zgłoszonych propozycji wybrano wizualizację zaproponowaną przez łódzkie studio Archidea. Później była umowa na dofinansowanie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, aż wreszcie w kwietniu tego roku rozpoczęła się upragniona przez wielu budowa. W połowie wakacji zatknięto wiechę, natomiast inwestycję wykonawca oddał z końcem listopada. Całość kosztowała 15 mln zł.

Cel był jeden - zdążyć przed Bożym Narodzeniem, gdy z pewnością przybędzie przyjezdnych. Płocczanie czekają jeszcze na dalsze ruchy PKP, by nowy peron nie straszył pustką, a kładka nad torami doczekała się należytej modernizacji, co miałoby się stać realne do 2020 roku.

W środku i na zewnątrz ustawiono już ławeczki oraz krzesełka dla pasażerów, także kasy biletowe są już gotowe na przyjmowanie pierwszych podróżnych. Aby nikt nie miał najmniejszych wątpliwości gdzie się znajduje, ściany, tak jak zapowiedziano, ozdobiono licznymi czarno-białymi fototapetami z panoramą Płocka. Zadbano o odpowiednie oznaczenie z nazwami okolicznych ulic, aby nikt z nowoprzybyłych nie czuł się zdezorientowany. Lada moment wprowadzą się pierwsi najemcy punktów usługowych, a na górnym piętrze z początkiem przyszłego roku ruszy także hotel.

Również nocą zielony dworzec prezentuje się równie okazale. Zewnętrzną wiatę w kształcie podkowy, pod którą stanęły już pierwsze autobusy, należycie podświetlono, a przy 12 stanowiskach jazdy umieszczono elektroniczne tablice, na których informacje o miejscowości docelowej i godzinie odjazdu z danego stanowiska wyświetlają się na czerwono. Z pierwszych dwóch peronów będą korzystali pasażerowie autobusów pośpiesznych, pozostałe przeznaczono również dla kursów w kierunku stolicy, Bodzanowa, Staroźreb, Bielska czy Sierpca. Z dworca  odjedziemy zarówno w stronę Zakopanego, jak i Kołobrzegu bądź Gdańska lub innych większych miast Polski. Ostatnie dwa perony, ulokowane najbliżej ul. Chopina, przeznaczono dla autobusów obsługujących linie międzynarodowe.

Dworzec Płock pełną parą ruszy od czwartku, tuż po północy. Jako pierwsi zobaczą go pasażerowie z przelotowego autobusu ze Słupska do Zamościa, który powinien zatrzymać się przy ul. Dworcowej w czwartek, 11 grudnia o godzinie 00.25. Pierwszy autobus wyruszy do Warszawy w czwartek o godzinie 4.00 rano.

Fot. Portal Płock

Więcej zdjęć zobacz w naszej galerii:

Czytaj też:

Zobaczcie jak się prezentuje nowy dworzec nocą:

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE