Reklama

Duże zmiany w rządzie. Kto za Szydło, Brudzińskiego, Zalewską, Rafalską...

Opublikowano:
Autor:

Duże zmiany w rządzie. Kto za Szydło, Brudzińskiego, Zalewską, Rafalską... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiany, zmiany, zmiany... Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodowały przewietrzenie w rządowych ławach. Przykładowo minister edukacji narodowej, Annę Zalewską zastąpił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Piontkowski, który z wykształcenia jest historykiem, pracował również jako nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Był również w latach 2007-2008 marszałkiem województwa podlaskiego.

Zmiany, zmiany, zmiany... Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodowały przewietrzenie w rządowych ławach. Przykładowo minister edukacji narodowej, Annę Zalewską zastąpił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Piontkowski, który z wykształcenia jest historykiem, pracował również jako nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Był również w latach 2007-2008 marszałkiem województwa podlaskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniami z dnia 3 czerwca 2019 r., z dniem 4 czerwca 2019 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów odwołał:

Beatę SZYDŁO

ze składu Rady Ministrów, z urzędu Wiceprezesa Rady Ministrów

Joachima BRUDZIŃSKIEGO

ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Teresę CZERWIŃSKĄ

ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Finansów

Beatę KEMPĘ

ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra – Członka Rady Ministrów

Elżbietę RAFALSKĄ

ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Rodziny,  Pracy i Polityki Społecznej

Annę ZALEWSKĄ

ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Edukacji Narodowej.

Odwołani ministrowie uzyskali w wyborach 26 maja mandaty europosłów (za wyjątkiem minister finansów). Wicepremier Beata Szydło i zarazem szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów już wcześniej poinformowała, że wicepremier Piotr Gliński przejmie obowiązki szefa tego zespołu.

Dzisiejsze zmiany:
- wiceprezesem Rady Ministrów został Jacek Sasin,

- dotychczasowy szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk został mianowany ministrem, członkiem Rady Ministrów, podobnie jak Michał Woś.,

- tekę ministra finansów otrzymał Marian Banaś, dotychczasowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów (zastąpił Teresę Czerwińską),

- szefową Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki i Społecznej została Bożena Borys-Szopa (zastąpiła minister Elżbietę Rafalską),

- urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji ma sprawować Elżbieta Witek (zastąpiła ministra Joachima Brudzińskiego).

Wiceszef sejmowej komisji edukacji Dariusz Piontkowski został dziś oficjalnie powołany na stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę. Od 1990 roku działał w Porozumieniu Centrum. W 2001 roku, po rozwiązaniu PC, został członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Posłem został w 2011 r., cztery lata później zyskał reelekcję.

Fot. Jakub Szymczyk / KPRM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE