- Cieszymy się, że zrealizowane przez nas inicjatywy edukacyjne już po raz drugi zostają docenione przez środowisko oświatowe. Mam nadzieję, że udało nam się przynajmniej wśród części uczniów biorących udział w naszych zajęciach zaszczepić chemicznego bakcyla, na tyle skutecznie, że niektórzy zwiążą przyszłość zawodową z tą niezwykle interesującą i rozwojową dziedziną nauki – mówi Leszek Kurnicki, dyrektor wykonawczy ds. marketingu w Orlenie.
W ramach pierwszej edycji projektu „Lekcja chemii” w ponad 500 gimnazjach zostały przeprowadzone specjalne zajęcia poświęcone tematyce pozyskania, przerobu i wykorzystania ropy. Były prezentacje multimedialne i doświadczenia w specjalnie zaaranżowanym mobilnym laboratorium. Przyciągnęło to ok.22 tys. osób. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się skąd pochodzi ropa naftowa, jak się ją pozyskuje, jak wygląda proces destylacji i produkty, a także poznać znaczenie ropy i jej pochodnych w codziennym życiu.
Obecnie Orlen realizuje drugą edycję programu, do której szkoły mogą zgłosić akces za pośrednictwem strony internetowej - poczujchemie.pl. O wyborze szkół decyduje kolejność zgłoszeń.
Na www.poczujchemie.pl są quizy, ciekawostki, konkursy, filmy prezentujące doświadczenia. Można się tam dowiedzieć, jak za pomocą substancji chemicznych przerobić jabłko na młotek lub wyhodować podwodny ogród. Portal oferuje też blog dotyczący chemii oraz pozwala na przeprowadzanie wirtualnych doświadczeń. Specjalnie na potrzeby serwisu opracowano unikalny system sprzyjający zrozumieniu i zapamiętaniu tablicy Mendelejewa. Użytkownika oprowadzają po portalu dwaj młodzi naukowcy – Cyryl i Drożdżówa.