To tylko kilka z wielu tematów, nad którymi pochylą się płoccy radni miejscy już w czwartek 27 lutego.
Porządek obrad w auli ratusza liczy 16 punktów. Sprawozdania z działalności w 2019 r. przedstawią: Komisja Inwestycji, Rozwoju i Bezpieczeństwa Miasta, Komisja Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki.
Z pewnością ciekawa dyskusja rozwinie się przy omawianiu możliwych wariantów przebiegu drogi ekspresowej S10 w pobliżu Płocka oraz realizacji przebudowy DK 62. Płock jest - delikatnie mówiąc - białą plamą jeśli chodzi o połączenia komunikacyjne i od lat z różnych stron słyszymy zapewnienia o konieczności zmiany tej sytuacji. Kiedy słowa przerodzą się w czyny? Nie wiadomo, do tego potrzebna jest współpraca zarówno na szczeblu centralnym, jak i w samorządzie.
Płocczan z pewnością bardzo zainteresuje kolejny punkt podczas sesji - raport końcowy, podsumowujący badanie zanieczyszczenia powietrza ze stacji pomiarowej udostępnionej na okres jednego roku przez Konsorcjum DACSYSTEM i Fundację ARMAAG z Gdańska, z zainstalowanych czujników pyłu PM 2,5 i PM 10 oraz czujników pasywnych.
Kolejna bardzo ważna sprawa, czekająca radnych w czwartek, to zadłużenie miasta. Padną liczby, dotyczące stanu na koniec 2019 roku, będzie też analiza zadłużenia w latach 2015-2019 wraz z porównaniem z innymi miastami na prawach powiatu za rok 2019. Jeśli chodzi o Płock, to w opracowaniu podano kwotę niespełna 495 mln zł (na koniec 2019 r.).
Podczas sesji zaplanowano także m.in. głosowanie nad zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz w budżecie na rok 2020. Będzie też mowa o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "Imielnica” i „Górna-Ośnicka”, sprawy dotyczące edukacji, gospodarowania odpadami, pracy aptek, a także interpelacje i zapytania radnych.