Reklama

Drapieżniki z bliska. Niezwykła wystawa w galerii

Opublikowano:
Autor:

Drapieżniki z bliska. Niezwykła wystawa w galerii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Życie i polowanie tych podniebnych drapieżników nie jest łatwe od uchwycenia. W Galerii Wisła można podziwiać zdjęcia wykonane przez Arkadiusza Miaśkiewicza i Piotra Statkiewicza - członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa nosi tytuł „Myszołów - fotografia przyrody”.

Życie i polowanie tych podniebnych drapieżników nie jest łatwe od uchwycenia. W Galerii Wisła można podziwiać zdjęcia wykonane przez Arkadiusza Miaśkiewicza i Piotra Statkiewicza - członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa nosi tytuł „Myszołów - fotografia przyrody”.

- Fotografia przyrodnicza to moje hobby i stąd pomysł na wystawę. Wspólnie z Piotrem Statkiewiczem wciągnęła nas. Lubię fotografować nie tylko zwierzęta, ale też krajobrazy - tłumaczy jeden z autorów, Arkadiusz Miaśkiewicz.

Od 5 lutego można zapoznać się ze zdjęciami myszołowa zwyczajnego i myszołowa włochatego autorstwa członków PTF-u. Kilkanaście fotografii zgromadzonych na wystawie przedstawia ptaki w ich naturalnym środowisku. Można oglądać zarówno majestatyczne ptaki obserwujące otoczenie, jak i  sceny walki między nimi. Coś dla siebie znajdą miłośnicy statycznych ujęć, jak też tych bardziej dynamicznych.

Jak tłumaczy Miaśkiewicz, totografia przyrodnicza jest wymagająca, ponieważ tu liczą się nie tylko umiejętności posiadane przez fotografa, ale też sprzęt jakim się on posługuje. Poza tym fotograf musi być cierpliwy i przygotowany na długie godziny czekania na idealne ujęcie, którego... może się wcale nie doczekać. Można powiedzieć, że fotografowanie przyrody to żmudne zajęcie. Arkadiusz Miaśkiewicz preferuje robienie zdjęć z ukrycia, zamaskowanie się i wyczekiwanie na odpowiedni moment, by nacisnąć spust migawki. To pewien rodzaj odpoczynku i oderwania się od obowiązków dnia codziennego.

- Znamy ornitologów i przyrodników, którzy informują nas gdzie można spotkać dany gatunek. Poza tym można wynająć tzw. czatownie, czyli miejsca z których możemy podglądać konkretne gatunki, albo jeździmy na wieże obserwacyjne, gdzie za darmo można poobserwować przyrodę. Latem wychodzi się o 4 rano, siedzi do 10, potem przerwa i drugi cykl od ok.16 do zachodu słońca. Bywa tak, że siedzimy i przychodzimy z niczym - mówi Miaśkiewicz.

Miaśkiewicz dodaje, że w Płocku jest grupa fotografów przyrody. W sieci można znaleźć informacje dotyczące tego, gdzie można spotkać dany gatunek, jednak niezbyt chętnie mówi się publicznie o miejscach ich występowania.  Zdarzały się sytuacje, kiedy po takiej informacji w dane miejsce zjeżdżały się grupy osób z całego kraju i płoszyły zwierzęta z ich terenów, a potem one już nie wracały. Chodzi o to, aby ich nie niepokoić i nie wypłoszyć z naturalnego środowiska.

Jak piszą autorzy, oba gatunki myszołowów to drapieżniki, z tą różnicą, że myszołów włochaty w Polsce praktycznie nie występuje, a jedynie przelatuje przez nasz kraj. Tylko niektóre osobniki tu zimują. Z kolei myszołów zwyczajny jest w naszym kraju gatunkiem dość popularnym. Myszołowy zwyczajne polują na drobne kręgowce - myszy, małe ptaki, krety, ale także na bezkręgowce - dżdżownice czy ślimaki. Ptaki te najczęściej polują na ofiary na ziemi, ale zdarzają się niekiedy sytuacje, że ptaki wypatrują ich z powietrza, atakując z góry. Z kolei podstawą żywienia myszołowa włochatego są gryzonie, na które ptak poluje zarówno z ziemi, jak i wypatrując ich z powietrza. Gustuje w lemingach, myszach czy nornicach, a jeśli nie ma pokarmu, to zdarza się mu polować nawet na ptactwo domowe. Oba gatunki na terenie Polski objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Arkadiusz Miaśkiewicz jest fotografem portrecistą, jak również lubi fotografować przyrodę. Natomiast Piotr Statkiewicz również jest fotografem przyrody, a oprócz tego lubi uwieczniać na zdjęciach architekturę, ludzi i cały czas poszukiwać nowych miejsc i ciekawych tematów, aby nadać im niekonwencjonalnego spojrzenia.

Wystawę można podziwiać w Galerii Wisła do 13 marca w godzinach pracy galerii. Znajduje się ona pierwszym piętrze w lokalu wystawowym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE