Reklama

Drapieżne rośliny w zoo. Zobaczcie koniecznie [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Drapieżne rośliny w zoo. Zobaczcie koniecznie [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Można kupić roślinę zdolną do upolowania muszki owocówki. A może chcecie zobaczyć roślinę pochodzącą z Azji, którą natura wyposażyła w mechanizm zdolny do łapania owadów z gruczołami wydzielającymi słodką substancję wabiącą ofiarę? Owad siada na obrzeżu i wpada do dzbaneczka. Już z niego nie wyjdzie. W płockim zoo zapraszają na wystawę i kiermasz "Świat roślin owadożernych".

Można kupić roślinę zdolną do upolowania muszki owocówki. A może chcecie zobaczyć roślinę pochodzącą z Azji, którą natura wyposażyła w mechanizm zdolny do łapania owadów z gruczołami wydzielającymi słodką substancję wabiącą ofiarę? Owad siada na obrzeżu i wpada do dzbaneczka. Już z niego nie wyjdzie. W płockim zoo zapraszają na wystawę i kiermasz "Świat roślin owadożernych".

Na wystawie są dzbaneczniki, kapturnice czy muchołówki z liśćmi zakończonymi kolcami o długości 6 mm. Muchołówki wabią swoje ofiary słodkim nektarem i czerwoną barwą wnętrza. Wystarczy, że owad podrażni drobne włoski czuciowe, pułapka zaraz się zamyka. Zęby nachodzą na siebie. Z takiej klatki owadowi już trudno będzie uciec, chyba że jest bardzo mały. Większy jednak podrażni kolejne włoski, przez co klatka staje się dla ofiary coraz bardziej ciasna. Wraz z coraz mocniejszym zamykaniem się ścianek pułapki, zaczynają wydzielać się enzymy trawienne. Pułapka otworzy się dopiero „po posiłku”. Z kolei rosiczki mają na liściach kleistą substancję wabiącą ofiarę zapachem, do której owad się przykleja. Liście się wówczas zaginają, uniemożliwiając ucieczkę, a w konsekwencji dusząc ofiarę. Jej uprawa może pomóc w zmniejszeniu populacji much i komarów. Na kiermaszu znajdziemy również heliamphorę. Swoje ofiary przyciąga zapachem i kolorem, następnie ześlizgują się po krawędzi dzbanka i wpadają do środka, gdzie toną w wypełniającej wnętrze wodzie.

Organizatorzy obiecują rzadkie gatunki, które zainteresują hobbystów i kolekcjonerów. Wystawa wraz z kiermaszem roślin mięsożernych potrwają do 18 czerwca w godz. 9.00 - 19.00 w Pawilonie Herpetarium. Wstęp w cenie biletu do zoo (18 zł normalny, 12 zł ulgowy).  

Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE