Reklama

Dr Arkadiusz Lewandowski: widoczna jest duża mobilizacja wyborców

Opublikowano:
Autor:

Dr Arkadiusz Lewandowski: widoczna jest duża mobilizacja wyborców  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Frekwencja wyborcza była dość duża i w zasadzie od pierwszych pomiarów było widać, że jest szansa na rekord. Ostatecznie do urn poszło ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania Polaków. Jak wytłumaczyć taki wynik?

Frekwencja wyborcza była dość duża i w zasadzie od pierwszych pomiarów było widać, że jest szansa na rekord. Ostatecznie do urn poszło ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania Polaków. Jak wytłumaczyć taki wynik?

Od pierwszych pomiarów o 12:00 frekwencja wyglądała nieźle - w Płocku było to prawie 20 proc. O 17:00 głos do urny wrzuciło już ponad 47 proc. płocczan. Jak wytłumaczyć takie zainteresowanie wyborami? 

- Widoczna jest bardzo duża mobilizacja jednego i drugiego elektoratu. Co ciekawe, wieś jest bardzo mocno zmobilizowana względem wyborów sprzed czterech lat. Mobilizacja wynikająca z rywalizacji dwóch stron powoduje, że frekwencja może być rekordowa - mówił około 18:00 w rozmowie z nami dr Arkadiusz Lewandowski, politolog z Mazowieckiej Uczelni Publicznej.

Co miało wpływ na to, że Polacy chętnie zagłosowali? Jako jedną z przyczyn dr Lewandowski wskazuje ładną pogodę. 

- Rzadko się o tym wspomina, ale dobra aura pogodowa sprawia, że łatwiej nam wyjść z domu i przy okazji spaceru zajrzeć do lokalu komisji wyborczej. W deszczu komfort głosowania jest oczywiście mniejszy. 

W Płocku znaleziono kartę do głosowania. Dr Lewandowski uważa jednak, że wybory parlamentarne są prowadzone na zbyt dużą skalę, żeby taki zjawisko było powszechne. 

- W wyborach parlamentarnych jest o wiele trudniej z sukcesem kupować głosy, niż w wyborach samorządowych. Skala zjawiska musiałaby być bardzo duża - mówi. 

Sondażowa frekwencja w kraju wyniosła 61,1 proc. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE