Reklama

Reklama

Dożynki Powiatu Płockiego w hołdzie dla rolników

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości – Jako gospodarz Ziemi Płockiej chcę Państwu serdecznie podziękować za to, że w tych trudnych czasach zawsze możemy na Was liczyć. W tych trudnych czasach byliśmy i jesteśmy wzruszeni Państwa postawą, bezinteresowną chęcią niesienia pomocy, empatią i zwykłą ludzką solidarnością. Jesteście siłą naszej Ojczyzny, to dzięki Wam nadal sprawnie funkcjonujemy – zwracał się do rolników podczas Dożynek Powiatu Płockiego Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Reklama

Tegoroczne powiatowe święto plonów odbyło się w niedzielę, 18 września, w Drobinie. W mieście już kilka dni wcześniej czuć było świąteczną atmosferę, wszak w uroczystości miały wziąć udział tłumy ludzi z terenu całej Ziemi Płockiej. Organizatorzy nie pomylili się – Dożynki przyciągnęły mnóstwo osób. Część przybyłych od razu szła na dziedziniec kościoła parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Drobinie, gdzie zaplanowana była zbiórka delegacji wieńcowych oraz pocztów sztandarowych. Inni dopinali wszystko na ostatni guzik na Placu św. Floriana, gdzie miały się odbyć główne uroczystości.

W samo południe miasto nieco opustoszało, bowiem w kościele parafialnym rozpoczęła się msza św. w intencji rolników i ich plonów. Celebrował ją Proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Drobinie ks. kan. Ryszard Kruszewski. Podczas mszy, w której czynny udział brali samorządowcy Powiatu Płockiego oraz Miasta i Gminy Drobin, poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Tradycyjnie prezentowały się one wspaniale, budząc podziw uczestników Dożynek. Wieńce przedstawiały m.in. Hostię zanurzoną w kielichu, serce, krzyż, kapliczkę, koronę, Orła. Tegoroczne wieńce często nawiązywały do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i niosły przesłanie pokoju na świecie. Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Krzysztof Wielec podziękowali delegacjom wieńcowym, wręczając im pamiątkowe statuetki.

Pod koniec eucharystii Starosta oraz Burmistrz podziękowali również księdzu Proboszczowi za modlitwę i zaprosili wszystkich do udziału w uroczystym korowodzie. Starostowie Dożynek – Monika i Marcin Lemanowiczowie – odebrali z rąk kapłana chleb dożynkowy i przed kościołem zaczął się formować korowód, który następnie ruszył w stronę Placu św. Floriana.

Na jego czele szła Gminna Orkiestra Dęta OSP Drobin, tuż za nią druh Hilary Januszczyk - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, który prowadził ok. 20 pocztów sztandarowych. Kolejne były delegacje z wieńcami dożynkowymi, za którymi szli Starostowie Dożynek z chlebem i wszyscy uczestnicy Dożynek.

Po tej części Członkowie Zarządu Powiatu Płockiego Bogdan Banaszczak oraz Paweł Bogiel, którzy wcielili się w role prowadzących, oficjalne otworzyli uroczystość. Rozpoczął ją hymn państwowy w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej OSP z Drobina. Prowadzący powitali gospodarzy Dożynek oraz zaproszonych gości. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Posłowie na Sejm RP Anna Cicholska i Arkadiusz Iwaniak, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezes Krajowej i Mazowieckiej Rady Izb Rolniczych, Członek Prezydium Europejskiego Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych COPA COGECA Wiktor Szmulewicz, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz i Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Krzysztof Wielec jako gospodarze Dożynek, Wicestarosta Iwona Sierocka i pozostali Członkowie Zarządu Powiatu Bogdan Banaszczak, Paweł Bogiel, Apolinary Gruszczyński, Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Wiceprzewodniczące Rady Powiatu w Płocku Magdalena Woja i Ewa Kowalak wraz z Radnymi Powiatu, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Drobin Adam Kłosiński wraz z Radnymi, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Płockiego, przedstawiciele środowisk kultury, oświaty, biznesu, służb mundurowych i medycznych, sołtysi i mieszkańcy Ziemi Płockiej.

- W tym roku Dożynki mają wydźwięk szczególny. Spotykamy się po długiej przerwie spowodowanej pandemią, w roku, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, a  ceny węgla, nawozów, żywności, gazu, energii wrosły kilkukrotnie. To rok oszczędności, a jednocześnie olbrzymiej ludzkiej solidarności. Rok trudny, niestabilny, generujący przeróżne problemy, również w rolnictwie. Jako gospodarz Ziemi Płockiej chcę Państwu serdecznie podziękować za to, że w tych trudnych czasach zawsze możemy na Was liczyć. Obiecujemy, że zawsze będziemy Was wspierać, bo tacy ludzie, jak Wy, to skarb każdego samorządu – zwracał się do rolników Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

- „Chleb objawia ducha narodu” – pisała poetka. Dziś, widząc, ile osób przybyło na Dożynki Powiatu Płockiego i z jaką czcią, powagą, wzruszeniem odbywają się wszystkie dożynkowe zwyczaje, nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Chleb objawia ducha narodu pobożnego, pracowitego, dzielnego. Jednak chleba nie jedlibyśmy, gdyby nie ciężka praca rolników. Dlatego dziś spotkaliśmy się na tradycyjnym święcie plonów, by podziękować Bogu i rolnikom za ukończenie żniw i wszystkich prac polowych. Doceniając Waszą rolę w rozwój naszej Ojczyzny, pamiętając o obyczajach polskiej wsi i wielowiekowej tradycji, dziś kłaniamy się Wam, drodzy rolnicy, i mówimy: DZIĘKUJEMY – dodawał Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski.

Podczas Dożynek nie zabrakło oczywiście dzielenia się chlebem oraz obrzędu dożynkowego, który wykonał Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza”.

Kolejną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń wyróżniającym się mieszkańcom Powiatu Płockiego. Były to medale „Zasłużony dla Powiatu Płockiego”, które – za wybitne zasługi w obszarze działalności gospodarczej związanej z rolnictwem – otrzymało ponad 20 osób. Zostały również wręczone wyróżnienia „Lider Rolnictwa w Powiecie Płockim”. Celem wyróżnienia jest uhonorowanie osób fizycznych za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Wyróżnienie jest przyznawane rolnikom prężnie prowadzącym swoje gospodarstwo rolne, zaangażowanym w życie społeczne wsi, gminy, regionu, wprowadzającym innowacje w rolnictwie, absorbującym środki unijne. Takie wyróżnienie podczas Dożynek odebrało 19 rolników.

W Drobinie nastąpiło również rozstrzygnięcie III edycji konkursu na najpiękniejszy ogród w powiecie płockim. Wybrano także najpiękniejsze wieńce dożynkowe – pierwsze miejsce zajął wieniec gminy Słubice, drugie miejsce przypadło wieńcowi gminy Drobin, trzecie – wieńcowi gminy Bodzanów.

Podczas wydarzenia ogromną popularnością cieszył się Piknik Mleczny – projekt zorganizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych, sfinansowany ze środków finansowych Funduszu Promocji Mleka.

Gwiazdą Dożynek był Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, który wystąpił na specjalne zaproszenie Marszałka Mazowsza Adama Struzika. „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. To jeden z najwybitniejszych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. W Drobinie zespół zaprezentował koncert Kalejdoskop Barw Polski, który jest kwintesencją działalności zespołu.

Na scenie prezentowały się również zespoły SŁAWOMIR oraz SKOLIM, na zakończenie odbyła się potańcówka z EXplosionDJ.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Sponsorzy Dożynek: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Bank Spółdzielczy „Mazowsze” w Płocku, LTM Serwis Lech Mikołajewski, Vistula Bank Spółdzielczy w Wyszogrodzie, AGRO-CHEM HURT-DETAL Bogusław Jankowski.

Patronat medialny: Tygodnik Płocki, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Petro News, PTV Płocka Telewizja, Portal Płock, InfoPłockTV, Radio Płock FM.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy