Reklama

Reklama

Dodatek osłonowy. Szacuje się, że skorzystać może nawet połowa płocczan

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Dodatek osłonowy. Szacuje się, że skorzystać może nawet połowa płocczan  - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koszty związane z galopującą inflacją, którą potęguje wzrost cen energii i gazu, mniej zamożnym Polakom ma zrekompensować dodatek osłonowy. Można już składać wnioski o jego wypłatę.

Reklama

Pod koniec 2021 roku inflacja mocno przyspieszyła, w grudniu wskaźnik wzrósł do 7,8 proc. W grudniu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził też podwyżki cen prądu i gazu. 

Rząd przygotował dodatek osłonowy, który, przynajmniej w części, ma zrekompensować wzrost cen najmniej zarabiającym Polakom.  

- Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym, przysługuje on gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym (dochód w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych) - informuje Referat Informacji Miejskiej urzędu miasta. 

Dodatek osłonowy wynosi rocznie:         

  • 400 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,      
  • 600 zł dla gospodarstwa 2 i 3 osobowego, 
  • 850 zł dla gospodarstwa 4 i 5 osobowego,       
  • 1150 zł dla gospodarstwa co najmniej 6 osobowego.

Przy przyznawaniu dodatku obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" - po przekroczeniu kryterium wypłacona kwota będzie pomniejszona o kwotę, o którą osoba przekracza kryterium. Najniższy dodatek osłonowy, jaki może zostać wypłacony, to 20 zł.

- Aby otrzymać dodatek osłonowy należ złożyć wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Wzór wniosku określa rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 stycznia 2022 r. Osoby, które złożą wniosek do 31 stycznia 2022 r. otrzymają dodatek osłonowy w dwóch równych ratach w terminie do 31 marca oraz do 2 grudnia 2022 r. Ci, którzy nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal mogą ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r. Wnioski złożone po 31 października pozostaną bez rozpoznania - informuje ratusz.

Kwota może być większa w przypadku, gdy źródłem ogrzewania gospdodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo. Wówczas dodatek osłonowy wynosi odpowiednio 500 zł, 750 zł, 1062,50 zł i 1437,50 zł.

Przyznanie dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji.

Wzór wniosku określa rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 stycznia 2022 r. Formularz wniosku jest do pobrania na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w siedzibach ośrodka przy ul. Zgliczyńskiego 4 i ul. 3 Maja 16 w dziale dodatków mieszkaniowych. W tych samych punktach należy składać wnioski. Wnioski są również wydawane i przyjmowane w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka (stanowisko nr 1), wejście od strony ul. Zduńskiej.

Szacuje się, że w Płocku z dodatku będzie mogło skorzystać 28 tys. gospodarstw domowych (52 proc.).-

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy