Do trzech razy sztuka, czyli szczaw w kuchni

Opublikowano:
Autor:

Do trzech razy sztuka, czyli szczaw w kuchni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W wielu regionach Polski szczaw uważany jest za chwast – nic bardziej mylnego! To okryte złą sławą warzywo nie tylko ma orzeźwiający smak, ale przede wszystkim zawiera wiele witamin i ważnych składników. Warto wyzbyć się uprzedzeń i wprowadzić szczaw do jadłospisu.

W wielu regionach Polski szczaw uważany jest za chwast – nic bardziej mylnego! To okryte złą sławą warzywo nie tylko ma orzeźwiający smak, ale przede wszystkim zawiera wiele witamin i ważnych składników. Warto wyzbyć się uprzedzeń i wprowadzić szczaw do jadłospisu.

W czasach, kiedy na wsiach panował nieurodzaj, na ratunek chłopom przychodziła . Różnego rodzaju szczawniki przygotowywało się bez najmniejszego problemu, ponieważ wiele gatunków tej witaminowej bomby porastało i nadal porasta dziko łąki lub ogrody. Szczaw nie powinien być jednak synonimem biedy, a bogactwa - ze względu na to, jak wiele wartościowych substancji wnosi do naszej diety.

Co zawierają liście szczawiu?
Witamina A, C, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, wapń, krzem – wyliczać można naprawdę długo. Szczaw wzmacnia apetyt i pobudza trawienie, a także działa moczopędnie. Istotną informacją jest, że szczaw powinny jeść osoby mające problemy z ukrwieniem. Naparem ze szczawiu można przemywać rany, które nie chcą się goić, oraz płukać nim jamę ustną. Aby neutralizować działanie zawartego w roślinie kwasu, powinno się łączyć ją z produktami mlecznymi.

Smacznie i zdrowo – dania ze szczawiu
Orzeźwiający, kwaskowaty smak szczawiu z pewnością wzbogaci letni jadłospis. Kiedy dokładnie opłuczemy liście szczawiu oraz pozbędziemy się łodyg, przygotować możemy wiele ciekawych, zdrowych potraw. Nasze propozycje to filet z kurczaka ze szczawiem, omlet ze szczawiem i żółtym serem oraz zielony koktajl.

- Zapiekany filet z kurczaka ze szczawiem
Składniki: garść szczawiu, filet z kurczaka, 1 marchewka, 2 małe ziemniaki, łyżeczka masła, przyprawy.
Przygotowanie: Obrane i pokrojone warzywa należy podsmażyć na łyżeczce masła, doprawić i włożyć do kieszonek zrobionych w umytym i osuszonym filecie. Mięso należy spiąć wykałaczkami i upiec w piekarniku. Przed podaniem filet kroi i się w plasterki.

- Omlet ze szczawiem
Składniki: garść szczawiu, 4 jajka, odrobina startego sera, przyprawy.
Przygotowanie: Jajka wbija się do miski, doprawia solą, pieprzem i kolendrą oraz dokładnie miesza, aby powstały pęcherzyki powietrza. Jajka wlewamy na suchą patelnię, a następnie posypujemy je pokrojonym w drobne paseczki szczawiem i startym serem. Omlet smażymy do momentu, w którym się zarumieni.

- Zielony koktajl ze szczawiem
Składniki: garść szczawiu, 1 duży banan, kiwi, łyżka miodu, woda.
Przygotowanie: szczaw dokładnie myjemy i wkładamy do blendera wraz z pokrojonymi owocami. Dodajemy łyżkę miodu i szklankę wody, a następnie całość miksujemy na gładką masę. Podajemy od razu po przygotowaniu, żeby koktajl nie stracił odżywczych właściwości.

Wszystko w rozsądnych ilościach

Mówi sie, że wszystkie produkty są zdrowe, jeżeli umiemy je odpowiednio dozować. W przypadku szczawiu jest to prawidłowe założenie – kluczem do dietetycznego sukcesu jest właśnie umiar. Szczaw powinno się jeść w niewielkich ilościach, nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Z wprowadzenia go do swojej diety zrezygnować powinny osoby z chorobami nerek lub ze skłonnościami do tworzenia się kamieni żółciowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE