Reklama

Czytelnik: Z kulturą nie jest chyba tak źle

Opublikowano:
Autor:

Czytelnik: Z kulturą nie jest chyba tak źle - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ile powinna kosztować przyszła siedziba Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki? Ponad 4 mln zł to za mała kwota? Jak to jest z płocką kulturą? Czy spełnia swoją rolę, ma odbiorców i czy warto wydawać na festiwale? Zdania wśród naszych czytelników są podzielone.

Ile powinna kosztować przyszła siedziba Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki? Ponad 4 mln zł to za mała kwota? Jak to jest z płocką kulturą? Czy spełnia swoją rolę, ma odbiorców i czy warto wydawać na festiwale? Zdania wśród naszych czytelników są podzielone.

Na opublikowany u nas artykuł „” najpierw otrzymaliśmy pierwszy list „”, w którym jeden z czytelników dowodził, że planowana kwota na remont siedziby przy ul. Jakubowskiego jest zbyt skromna. Jakoś w innych (nawet mniejszych) miastach na podobne przedsięwzięcia pieniędzy nie żałowano. - Tymczasem po przeczytaniu artykułu na Portalu Płock o kolejnych perypetiach z nową siedzibą POKiS-u, ogarnął mnie pusty śmiech, że od kilu lat jedno z najbogatszych miast najbogatszego województwa w Polsce nie potrafi sobie poradzić z prostą inwestycją – pisał czytelnik. - W mieście tej wielkości, gdzie budżet wynosi dobrze ponad 800 mln zł, nikt nie potrafi wyasygnować kwoty 10-15 mln na nowoczesne centrum kultury, które będzie służyć mieszkańcom miasta przez następne 30-40 lat. To jest absolutny rekord niekompetencji!

Teraz w redakcyjnej skrzynce pojawił się inny głos w dyskusji. Zawiera polemikę z autorem pierwszego listu.

Oto jego treść:

Autor listu uważa, że 4 mln zł. na nową siedzibę POKiS-u, to zdecydowanie za mało. Uważam inaczej. Przede wszystkim zależy to od budżetu, czy miasto stać na droższą inwestycję, czy też nie. Wiadomo nie od dziś, że są planowane także inne inwestycje w mieście, jak nowy stadion, filharmonia, nabrzeże, obwodnica. Mimo, że jestem bardzo za rozszerzeniem oferty kulturalnej w Płocku, to taka inwestycja jak np. obwodnica, to w mojej ocenie priorytet. Pieniądze trzeba w pierwszej kolejności wydawać na inwestycje, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania samorządu i polepszenia życia i funkcjonowania samych mieszkańców. Oprócz tego nie mam wiedzy, czy 4 mln zł. to dużo, czy mało na nową siedzibę POKiS-u. Najważniejsze jest, żeby wszystkie stowarzyszenia kulturalne, zespoły muzyczne, kółka teatralne, organizacje zajmujące się kulturą i sztuką, mogły pracować w komfortowych warunkach.

Dużo też zależy od samych mieszkańców, czy są zainteresowani kulturą i sztuką na wysokim poziomie. W Teatrze Muzycznym w Łodzi na musicalu „Skrzypek na dachu”, czy „Upiór w Operze” jest zawsze komplet publiczności. W Warszawie na spektaklu „Proces” Franza Kafki, tez jest zawsze komplet widzów. Dramat Szekspira „Król Lear” w Zielonej Górze, czyli mieście o podobnej wielkości do Płocka, cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podobnie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki ogląda komplet widzów. Jeżeli jest zapotrzebowanie w naszym mieście, na kulturę i sztukę na wysokim poziomie a uważam, że jest, to jeżeli znajdą się pieniądze w budżecie miasta, to jestem zdecydowanie za zwiększeniem wydatków na tę bardzo ważną dziedzinę życia.

W Płocku z kulturą nie jest chyba aż tak źle, jak niektórzy uważają. Proszę częściej zaglądać na spektakle do Teatru Dramatycznego, czy na seanse filmowe do Novego Kina Przedwiośnie. Przecież nie tak dawno placówki te były modernizowane, gwarantując obecnie zdecydowanie wyższy standard, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Może nie na wszystkich spektaklach jest komplet publiczności w Teatrze Dramatycznym, ale na topowe sztuki przychodzi dużo widzów. Pięknie położony amfiteatr nad Wisłą, jest wizytówką miasta. Odbywa się tam wiele koncertów, a miasto słynie w całej Polsce z kabaretów, które przyjeżdżają do Płocka cyklicznie. Przeważnie zawsze jest tam komplet publiczności. Wszystkie trzy instytucje kultury kosztowały sporo pieniędzy, ale czy to dużo, czy mało tego nie wiem. Ważne, że nie stoją puste i upowszechniają z dużym powodzeniem, szeroko rozumianą kulturę wśród mieszkańców miasta i powiatu. Oprócz tego, mamy jeszcze Muzeum Mazowieckie do którego również zachęcam mieszkańców, żeby je częściej odwiedzali.

Wreszcie festiwale na Wisłą. Cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta, szczególnie młodych ludzi, ale nie tylko. Przyjeżdżają do Płocka fani takiej muzyki, nie tylko z Polski, ale również i z zagranicy. Może to i jest kultura na nieco niższym poziomie, ale jeżeli się ludziom podoba, to dlaczego mają być zlikwidowane, jak niektórzy uważają? Miasto dokłada do festiwali. Czy o taką promocję nam chodzi, pytają niektórzy mieszkańcy miasta? Moim zdaniem promocja dla miasta poprzez festiwale jest duża, ale nie tylko o samą promocję tu chodzi. Chodzi przede wszystkim o upowszechnianie kultury i sztuki wśród społeczeństwa. Ktoś powie, że się do nich dokłada? No cóż, to wszystko zależy od samorządu, czy go stać na finansowanie takiej kultury, czy też nie. Zresztą niech mi ktoś pokaże samorząd, który na kulturze zarabia? Kultura nie jest od tego, żeby przynosiła zyski do budżetu miasta. Jeżeli na wydarzeniach kulturalnych można trochę zarobić, to fajnie, ale nie jest to w mojej ocenie priorytetem.

Szeroko rozumiana kultura i sztuka ma służyć dla rozrywki i rozszerzania horyzontów myślowych mieszkańców, popularyzacji i zaszczepienia w nich bakcyla, kina, teatru, opery, muzeum itp. Tak samo jak szpital, lotnisko czy dworzec autobusowy nie muszą przynosić zysków. Szpital ma za zadanie wyleczyć pacjenta, bez względu na koszty, a nie na nim zarabiać. Tak jest przynajmniej napisane w Konstytucji RP, że życie i zdrowie jest najcenniejszą wartością i należy o nie dbać. Podobnie lotnisko czy dworzec. Ma za zadanie odprawić pasażerów w docelowe miejsce podróży, żeby byli zadowoleni. To czy przynosi zyski, to już całkowicie inna sprawa.

Czytaj też: 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE