Reklama

Czym zajmują się pracownicy socjalni?

Opublikowano:
Autor:

Czym zajmują się pracownicy socjalni? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby pracujące w charakterze pracowników socjalnych nie cieszą się dużym zaufaniem w polskim społeczeństwie. Dla wielu obywateli pracownik socjalny jest tylko urzędnikiem ściśle trzymającym się przepisów. Osobą bezduszną i pozbawioną wrażliwości, która w trakcie swojej pracy za nić ma ludzkie dramaty i nieszczęścia. Taki obraz pracowników opieki społecznej utrwalają, nagłaśniane przez ogólnokrajowe media, przypadki rażących zaniedbań pracowników socjalnych.

Osoby pracujące w charakterze pracowników socjalnych nie cieszą się dużym zaufaniem w polskim społeczeństwie. Dla wielu obywateli pracownik socjalny jest tylko urzędnikiem ściśle trzymającym się przepisów. Osobą bezduszną i pozbawioną wrażliwości, która w trakcie swojej pracy za nić ma ludzkie dramaty i nieszczęścia. Taki obraz pracowników opieki społecznej utrwalają, nagłaśniane przez ogólnokrajowe media, przypadki rażących zaniedbań pracowników socjalnych.

Wielka szkoda, że tak łatwo ulegamy stereotypom. Tak naprawdę pracownik socjalny stara się pomóc swoim podopiecznym w najlepszy możliwy sposób. Dzięki temu, że jest osobą coraz lepiej przygotowaną do wykonywania tego zawodu, wie jak pomoc ludziom z najniższych warstw społecznych. Zdaje sobie również sprawę z faktu, że osoby będące pod jego opieką mogą być osobami trudnymi we współpracy. Dlatego, nie wszyscy nadają się do wykonywania tego zawodu. Trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, by móc dobrze wykonywać ten zawód.

Nie zapominajmy o tym, że praca socjalna Lublin wymaga dużej wiedzy z wielu dziedzin w tym z psychologii. Wiedza psychologiczna jest bardzo istotna, ponieważ pracownik opieki społecznej stykają się z różnego rodzaju emocjami spowodowanymi skrajnymi sytuacjami życiowymi. Bez wiedzy o ludzkich reakcjach urzędnik nie ma szans na znalezienie dobrego rozwiązania problemu swojego podopiecznego.

Praca socjalna – o co w niej naprawdę chodzi?

Tak naprawdę praca socjalna nie jest tylko „przybijaniem stempelków”. To realne działania mające na celu poprawę warunków życia osób, które z powodu zawirowań życiowych znalazły się na samym dole drabiny społecznej. Taka jest rzeczywistość. Inną kwestia jest sprawa tego jakie narzędzia mają w swoich rękach pracownicy socjalni i w jaki sposób mogą ich użyć.

Edukacja a praca socjalna

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że podstawą pracy socjalnej jest edukacja. Urzędnicy docierając do osób potrzebujących pomocy nie tylko om pomagają, na przykład przy pomocy zasiłku, ale także uczą swoich podopiecznych jak właściwie korzystać z przyznanej pomocy. Niewielu z podopiecznych Miejskich Ośrodków Opieki Społecznej wie jak właściwe wydawać pieniądze i w jaki sposób nimi zarządzać. Często patologiczny brak pracy jest dziedziczny, co powoduje, że kolejne pokolenia nie mają pojęcia o tym w jaki sposób efektywnie szukać pracy. Nauczenie podopiecznego jak znaleźć zatrudnienie to również jeden z obowiązków pracownika socjalnego.

Co powoduje problemy we wdrażaniu właściwej polityki społecznej?

Jednocześnie istotnym problemem dla polityki społecznej oraz pracy socjalnej jest polityka. Niestety w naszym kraju kwestie społeczne traktuje się jak „kartę przetargową” oraz narzędzie do zdobywania głosów wyborców. Politycy nigdy nie zastanawiają się nad długofalowymi konsekwencjami świadczeń socjalnych wprowadzanych w ramach kampanii wyborczych. Pomijamy tutaj kwestie obciążeń finansowych dla budżetu państwa. Politycy nie zastanawiają się nad edukacyjnym wydźwiękiem świadczeń socjalnych. Przyznając konkretne świadczenie socjalne pracownicy socjalni maja nadzieję, że ich podopieczni czegoś się nauczą i zmienią swoje życie na lepsze. Dla polityków liczy się głos wyborcy, a nie jakość życia głosujących.

Pracownicy socjalni są także zbyt obciążeni. Oprócz opieki nad osobami najbardziej potrzebującymi pomocy, musza jeszcze zmagać z nadmiernie skomplikowanymi procedurami natury administracyjnej, które zajmują im zbyt wiele czasu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE