Reklama

Czym są nieruchomości komercyjne?

Opublikowano:
Autor:

Czym są nieruchomości komercyjne? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pojęcie „nieruchomości komercyjne” nie jest zbyt często używane w rozmowach towarzyskich. Chyba, że należysz do grona osób, które nimi handlują. W poniższym tekście sprawdzamy czym są nieruchomości komercyjne i co je odróżnia od nieruchomości niekomercyjnych.

Pojęcie „nieruchomości komercyjne” nie jest zbyt często używane w rozmowach towarzyskich. Chyba, że należysz do grona osób, które nimi handlują. W poniższym tekście sprawdzamy czym są nieruchomości komercyjne i co je odróżnia od nieruchomości niekomercyjnych.

Rzut oka na polskie prawo

Polskie prawo definiuje bardzo wiele pojęć, jednak nie uświadczymy w nim definicji słowa „komercja”. Dlatego szukając pomocy musimy sięgnąć po „Słownik Języka Polskiego”, który słowo „komercyjny” tłumaczy jako „przynoszący dochód, nastawiony na zysk”. Oznacza to, że nieruchomości komercyjne wiążą się z dochodem oraz zyskiem. Jednak te dwa słowa są różnie definiowane przez różne podmioty, co mocno komplikuje sprawę.

Nieruchomości komercyjne – różne definicje

Z pomocą przychodzi nam literatura przedmiotu, która jednak definiuje nieruchomości komercyjne na bardzo wiele sposobów. Chociażby Henryk Gawron uważa, że o nieruchomości komercyjnej możemy mówić, gdy dany obiekt przynosi jego właścicielowi dochód z tytułu wynajmu. Jednak nie jest to najlepsza definicja, bowiem według niej nieruchomościami komercyjnymi nie są hotele czy stacje benzynowe. Z kolei w książce „The Dictionary of Real Estate Appraisal” możemy przeczytać, że nieruchomością komercyjną jest obiekt przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą to być np. banki, magazyny czy biura. Z kolei J. Lipiński podaje nam najszerszą definicję nieruchomości komercyjnej. Według niego musi ona generować przychody, które wynikają z jej użytkowania lub własności. Według niego pozwala to zakwalifikować do nieruchomości komercyjnych mieszkania na wynajem, hotele czy stacje benzynowe.

Nieruchomości komercyjne a niekomercyjne

Skoro już wiemy czym są nieruchomości komercyjne, warto chwilę poświęcić tematowi nieruchomości niekomercyjnych. Ich zdefiniowanie nie jest aż tak skomplikowane. Ogólnie rzecz ujmując nieruchomości niekomercyjne są to nieruchomości, które nie przynoszą właścicielowi zysku. Zobacz, co możemy do nich zaliczyć. Są to m.in. utrzymywane przez wiernych obiekty kościelne, szpitale, uczelnie publiczne (szkoły, uniwersytety), sale gimnastyczne czy obiekty sportowe będące we władaniu lokalnego samorządu. Pod pojęcie „nieruchomości niekomercyjne” można również podpiąć mieszkanie, ale dopiero w momencie jego sprzedaży przez dewelopera. Inaczej mówiąc, dopóki mieszkanie nie zostało sprzedane, dopóty jest traktowane jako nieruchomość komercyjna. Jednak w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży staje się ono nieruchomością niekomercyjną.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE