Reklama

Czym może kierować się szef przyznając pracownikom premię?

Opublikowano:
Autor:

Czym może kierować się szef przyznając pracownikom premię? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wykonując swoje obowiązki w pracy wiele osób kieruje się wyznaczonym odgórnie planem. Mogą to być np. określone progi sprzedażowe. Motywacją do tego, by nie poprzestawać na samych wytycznych, jest wizja premii idącej za przekroczenie założonego planu. Jakimi kryteriami może kierować się szef przyznając premię pracownikowi?

Wykonując swoje obowiązki w pracy wiele osób kieruje się wyznaczonym odgórnie planem. Mogą to być np. określone progi sprzedażowe. Motywacją do tego, by nie poprzestawać na samych wytycznych, jest wizja premii idącej za przekroczenie założonego planu. Jakimi kryteriami może kierować się szef przyznając premię pracownikowi?

Premia to dodatek do wynagrodzenia

O ile same zarobki można obliczyć sięgając po kalkulator wynagrodzeń, o tyle sposób przyznawania premii opiera się na indywidualnych zasadach. Podobnie jak wysokość minimalnego wynagrodzenia brutto i netto, część wytycznych dotyczących premiowania określona została prawnie. Przysługuje ono np. po upływie odpowiedniego stażu pracy, np. po przepracowaniu 20 lub 25 lat można liczyć na tzw. „jubileuszówkę”.

Sięgając po kalkulator brutto i netto w celu ustalenia wysokości stałych zarobków, nie uwzględnia się premii. Te traktowane są bowiem jako sporadyczny dodatek do pensji.

Na jakich zasadach przyznawana jest premia?

Staż pracy to nie jedyna okazja, by wnioskować u szefa o przyznanie premii. Zasady i kryteria umożliwiające jej uzyskanie powinny zostać uwzględnione w regulaminie wynagradzania lub umowie zawieranej z pracodawcą.

Premiowane może być np. przekroczenie wyznaczonych norm produkcyjnych w systemie pracy akordowej lub sprzedaży. W takich przypadkach zasłużony pracownik może liczyć na premię jako wyraz uznania dla jego osiągnięć.

Roczną premią pracodawca może nagrodzić pracownika, który przepracował wyznaczony czas bez spóźnień i zwolnień lekarskich, a do swoich obowiązków podchodził sumiennie i wykonywał je rzetelnie.

Warto pamiętać

Warto pamiętać, że premia regulaminowa traktowana jest jako składnik wynagrodzenia zaliczany do podstawy składek ZUS. Należy też odprowadzić od jego wartości odpowiedni podatek. Oznacza to, że wraz z pensją nie otrzymasz pełnej kwoty przyznanego dodatku. Zostanie od pomniejszony o wspomniane wcześniej obciążenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE