Reklama

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Opublikowano:
Autor:

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia mieszkania? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybór właściwego ubezpieczenia mieszkania to bardzo ważna decyzja, przede wszystkim z uwagi na to, że pociąga za sobą istotne konsekwencje. Dopóki nic się nie stanie, jest to jedynie wydatek 200-300 złotych rocznie. Jeżeli jednak dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, źle dobrana polisa nie zabezpieczy wszystkich potrzeb finansowych i nie zaspokoi wszystkich oczekiwań.

Wybór właściwego ubezpieczenia mieszkania to bardzo ważna decyzja, przede wszystkim z uwagi na to, że pociąga za sobą istotne konsekwencje. Dopóki nic się nie stanie, jest to jedynie wydatek 200-300 złotych rocznie. Jeżeli jednak dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, źle dobrana polisa nie zabezpieczy wszystkich potrzeb finansowych i nie zaspokoi wszystkich oczekiwań.

Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia warto zapoznać się z ofertą, która obecnie jest dostępna online w postaci porównywarki ubezpieczeń mieszkaniowych. To pomocne narzędzie wymaga tylko podania podstawowych danych nieruchomości dla wyliczenia składki. W zamian otrzymujemy nie tylko cenę ubezpieczenia mieszkania w interesującym nas zakresie każdy ma swoją nieruchomość gdzie indziej zlokalizowaną, o różnym metrażu, inaczej wykończoną i wyposażoną), ale również kilka konkurencyjnych ofert.

Umowa podstawowa to podstawa

Każde ubezpieczenie nieruchomości składa się z umowy podstawowej i umów dodatkowych. Warunkiem dokupienia rozszerzeń jest wykupienie umowy głównej. W większości firm ubezpieczeniowych wygląda ona bardzo podobnie. Ochroną objęte są mury domu czy ściany w przypadku mieszkania.

Jaką zatem wybrać dobrą umowę podstawową? Przede wszystkim warto zdecydować się na taką, która uwzględnia maksymalnie dużo ryzyk. W tej samej cenie możemy znaleźć ofertę, która w podstawie zawiera nawet dwadzieścia trzy zdarzenia losowe, np. pożar, zalanie, wybuch, upadek drzew i masztów, przepięcie, grad, ulewny deszcz, huragan itp.

Znaczenie ma również suma ubezpieczenia. Powinna być równa wartości ubezpieczanego mieszkania. Tylko taka opcja gwarantuje pełną ochronę finansową. Wypłata pieniędzy z umowy głównej dostępna jest w dwóch sytuacjach – szkody częściowej i szkody całkowitej. W przypadku szkody częściowej obliczany jest procent straty mieszkania i taki procent sumy ubezpieczenia trafia do nas jako uposażonych. W przypadku szkody całkowitej należna jest cała suma ubezpieczenia. Jeżeli polisa zostanie zawarta na kwotę mniejszą niż wartość nieruchomości, wówczas nie będzie w stanie pokryć w całości poniesionych strat.

Które umowy dodatkowe będą przydatne?

Umowy dodatkowe powinny zostać wybrane zgodnie z potrzebami, wymaganiami i oczekiwaniami ubezpieczonego. Jeżeli więc w mieszkaniu przechowywane są dzieła sztuki o potwierdzonej wartości (nie mogą to być rzeczy sentymentalnie nazywane w ten sposób), to warto je ubezpieczyć. Podobnie rzecz się ma z posiadaną w domu biżuterią. Należy przygotować jej spis i wycenę i zawrzeć polisę na ochronę również tych rzeczy. Tu dużo zależy od zapisów dokumencie OWU – ubezpieczyciel może wymagać szczególnych zabezpieczeń, wyznaczyć limity kwotowe lub zastrzec, że nie obejmuje ochroną mienia ruchomego o dużej wartości.

W przypadku innych ruchomości warto mieć ochronę od kradzieży z włamaniem. Chodzi tutaj zwłaszcza o meble, sprzęt RTV i AGD, ale i książki, płyty, czy ubrania, które w końcu również składają się na posiadany majątek. W razie pożaru lub zalania może się tak zdarzyć, że rzeczy te również zostaną zniszczone.

Znaczenie ma również wybór ryzyk, które stanowią realne zagrożenie nieruchomości i ruchomości domowych. Jeżeli mieszkanie jest usytuowane na terenie zalewowym, to ubezpieczenie od powodzi powinno być niemalże obowiązkowe. Jeżeli takiego zagrożenia nie ma można zdecydować się na węższy zakres pamiętając jednak, że każde kolejne rozszerzenie tylko nieznacznie podnosi wartość składki. W dalszym ciągu może ona znajdować się przedziale cenowym np. 300-400 zł rocznie. W przeliczeniu na miesiące to mniej niż 40 zł.

Rozważając kwestię tego, gdzie ubezpieczyć mieszkanie w www.ubezpieczeniemieszkania.pl należy się skupić głównie na jego zakresie i dostępnych możliwościach ochrony. Tak naprawdę to jaka firma przejmie odpowiedzialność za nieruchomość jest kwestią drugorzędną. Zdecydowanie ważniejszy jest zakres dostępnej ochrony i jakie ryzyka zostaną uwzględnione.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE