Reklama

Czym jest pranie zasadnicze?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest pranie zasadnicze? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie, a co za tym idzie – samodzielne pranie, nie ma często pojęcia, czym jest pranie zasadnicze i czym różni się ono od prania wstępnego. W poniższym artykule znajdziesz wyjaśnienie, na czym polegają różnice w obu tych programach oraz wskazówki, jak prać, aby cieszyć się idealnie czystymi ubraniami.

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie, a co za tym idzie – samodzielne pranie, nie ma często pojęcia, czym jest pranie zasadnicze i czym różni się ono od prania wstępnego. W poniższym artykule znajdziesz wyjaśnienie, na czym polegają różnice w obu tych programach oraz wskazówki, jak prać, aby cieszyć się idealnie czystymi ubraniami.

Pranie wstępne a pranie zasadnicze – różnice

Pranie wstępne jest jednym z podstawowych programów każdej pralki. Służy ono do wstępnego oczyszczenia ubrań, które są szczególnie zabrudzone, czyli na przykład zabłoconych spodni czy uplamionego jedzeniem fartucha. Polega ono na wstępnym przepraniu ubrań detergentem piorącym (który zawsze należy wrzucać do przegródki oznaczonej numerem I), a następnie odpompowaniu brudnej wody.

Jeśli Twoje ubrania nie są specjalnie zabrudzone i wymagają jedynie odświeżenia lub usunięcia prostych plam, nie musisz wybierać trybu prania wstępnego. Wydłuży to niepotrzebnie czas samego prania i narazi Cię na dodatkowe koszty, spowodowane zwiększonym zużyciem wody.

Pranie wstępne, co dość oczywiste, poprzedza właściwy etap każdego prania, czyli pranie zasadnicze. Proszek do prania zasadniczego zawsze wrzucamy do przegródki z numerem II – szufladka oznaczona kwiatkiem przeznaczona jest zaś dla płynu do płukania.

W nowoczesnych pralkach, których szeroki wybór znajdziesz pod adresem: https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html), pranie zasadnicze zawiera w sobie nawet kilkanaście trybów do wyboru. Różnią się one od siebie temperaturą wody, liczbą i intensywnością obrotów prania oraz wirowania, a także liczbą płukań i czasem prania. Do najważniejszych trybów zaliczyć można:

Tryb codzienny – przeznaczony do codziennego odświeżania lekko zabrudzonych i przepoconych ubrań. Trwa około 60 minut przy temperaturze wody 40°C.

Tryb bawełniany – wypierzesz w nim zarówno T-shirty, jak i ulubione dżinsy. Wysoka temperatura prania – zazwyczaj 90-95°C, przyda się również w przypadku zabrudzonych ręczników czy pościeli, ponieważ usunie niemal wszystkie roztocza i bakterie, jakie się na nich znajdują.

Tryb mieszany – używaj tego trybu do wyprania średnio zabrudzonych ubrań z bawełny, lnu i włókien syntetycznych.

Tryb syntetyczny – sprawdzi się przy włóknach syntetycznych oraz tych z domieszką bawełny. Temperatura takiego prania wynosi 60°C.

Tryb delikatny – boisz się, że zniszczysz przewiewną bluzkę lub halkę z delikatnego materiału? Niska temperatura prania oraz delikatne (tak zwane kołyskowe) ruchy pralki pozwolą Ci wyprać je bez obaw. Przy najbardziej delikatnych ubraniach, takich jak biustonosze, używaj do prania specjalnie przeznaczonych do tego celu woreczków – tak wyprana bielizna nie odkształci się ani nie straci swojego fasonu.

Tryb szybkiego prania – producenci prześcigają się w wyścigach o coraz krótszy czas szybkiego prania. Niektóre modele umożliwiają wykonanie je w ciągu 15 minut. Bardzo niska temperatura – zazwyczaj 30°C, nie pozwoli Ci, co prawda, usunąć większych plam, jednak świetnie sprawdzi się przy szybkim odświeżeniu nieco już przepoconej garderoby. Bardzo zbliżony do niego jest tryb prania ręcznego – używaj go przy odświeżaniu delikatnej bielizny.

Tryb sportowy – charakteryzuje się krótkim (bo wynoszącym około 45°C) czasem prania i niską temperaturą wody. Wypierze nawet najbardziej wymagające tkaniny syntetyczne przeznaczone do uprawiania sportów.

W jakim trybie prać jakie ubranie – podsumowanie

Nieumiejętnie dobrany tryb pralki może Cię słono kosztować – zwłaszcza podczas prania bardzo drogich ubrań. Jeśli często wykonujesz pranie lub Twoje ubrania wymagają specjalnego traktowania, zdecyduj się na model ze średniej lub większej półki (sporo propozycji znajdziesz na stronie https://www.neonet.pl/) – oprócz wielu dodatkowych trybów zazwyczaj są one bardziej energooszczędne niż modele, które można kupić już za kilkaset złotych. Różnicę tę szybko zauważysz także w swoich rachunkach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE