Reklama

Czy wyższy kapitał zakładowy spółki to większa wiarygodność?

Opublikowano:
Autor:

Czy wyższy kapitał zakładowy spółki to większa wiarygodność? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakładając spółkę z o.o., wspólnicy mają obowiązek wniesienia kapitału zakładowego. Jego minimalna kwota wynosi obecnie 5000 zł. Czy kapitał może przybierać formę bezgotówkową? Czy wyższy kapitał zakładowy to większa wiarygodność w oczach kontrahentów i partnerów biznesowych? Podpowiadamy.

Zakładając spółkę z o.o., wspólnicy mają obowiązek wniesienia kapitału zakładowego. Jego minimalna kwota wynosi obecnie 5000 zł. Czy kapitał może przybierać formę bezgotówkową? Czy wyższy kapitał zakładowy to większa wiarygodność w oczach kontrahentów i partnerów biznesowych? Podpowiadamy.

Kapitał zakładowy, zwany również kapitał założycielski, kapitał podstawowy lub kapitał spółki składa się z wkładów wspólników spółki z o.o.

W zamian za wniesiony wkład otrzymują oni udziały. Suma udziałów wspólników sp. z o.o. jest więc równa wartości kapitału zakładowego. W przypadku spółki z o.o. niezbędne jest pokrycie całej kwoty kapitału jeszcze przed złożeniem wniosku o rejestrację w KRS. Wysokość kapitału określa umowa spółki. Jego minimalna wysokość w spółce z o.o. wynosi 5000 zł. Chcąc zarejestrować firmę, nie musisz jednak dysponować taką kwotą w gotówce. Kapitał możesz wnieść nie tylko w formie gotówkowej, ale również aportem, czyli bezgotówkowo.

Kapitał zakładowy - gotówką lub aportem

Przedsiębiorcy, którzy rejestrują spółkę w tradycyjny sposób, poprzez podpisanie umowy notarialnej mogą wnieść kapitał zakładowy gotówką lub bezgotówkowo — aportem. Aport mogą stanowić np. wierzytelności, nieruchomości, a nawet majątkowe prawa autorskie. W przypadku rejestracji spółki przez Internet, w trybie S24 jedyną możliwością jest wniesienie kapitału w formie pieniężnej. Pomoc w szybkiej rejestracji spółki uzyskasz na GoldPlace.eu

Czy kapitał zakładowy musi pozostać w kasie spółki?

Choć kapitał zakładowy ma charakter gwarancyjny, czyli zabezpiecza udziałowców przed niewypłacalnością firmy, może zostać przeznaczony także na inne cele. Kodeks spółek handlowych nie zawiera bowiem zapisów, które nakazywałyby spółce utrzymanie majątku pochodzącego z wkładów. Firma może więc obracać kapitałem w dowolnym sposób, zgodny z celem swojej działalności: kupować towar, wypłacać wynagrodzenia, płacić za najem powierzchni biurowej, kupować nieruchomości i ruchomości. Choć zwykło się przyjmować, że wysoki kapitał zakładowy zapewnia spółce wiarygodność i jest gwarancją wypłacalności, w praktyce nie jest to prawdą.

Wartość kapitału a wiarygodność spółki

Czasem zdarza się, że chcąc zwiększyć swoją wiarygodność w oczach potencjalnych klientów, przedsiębiorcy zwiększają wartość kapitału zakładowego. Choć taki ruch wydaje się zasadny (wyższy kapitał to wyższa wypłacalność), to tylko pozory. Dlaczego?

Jeśli spółka może dowolnie dysponować kapitałem zakładowym, zgromadzone na jego poczet środki nie muszą pozostać w nienaruszonej formie. Wartość kapitału figurującą w umowie należy więc interpretować jako wartość majątku, który w pewnym momencie był do dyspozycji spółki. Wyższy kapitał zakładowy pozwala więc przypuszczać (jednak tylko przypuszczać), że firma jest bardziej wypłacalna od tej, posiadającej niższy kapitał. W praktyce może się jednak okazać, że spółka z wysokim kapitałem w KRS, posiada niewielki majątek, a ta z minimalnym, może pochwalić się imponującym dorobkiem.

Kwota kapitału zakładowego, figurująca w umowie spółki nie jest więc wiarygodnym miernikiem badania wypłacalności kontrahenta. Realną sytuację finansową spółki pozwolą ocenić jedynie dane zawarte w sprawozdaniach finansowych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE