Reklama

Czy skorzystanie z pożyczki dla zadłużonych to dobry pomysł?

Opublikowano:
Autor:

Czy skorzystanie z pożyczki dla zadłużonych to dobry pomysł? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mając zadłużenie, powinniśmy skupić się na jego spłacie, a nie na zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Tak mówi teoria, jednak w praktyce osobom spłacającym długi trudno jest związać koniec z końcem i od czasu do czasu potrzebują zastrzyku dodatkowej gotówki. Właśnie dla nich powstały nawet specjalne produkty kredytowe tzw. pożyczki dla zadłużonych. Czy korzystanie z nich jest jednak rozsądne i bezpieczne?

Mając zadłużenie, powinniśmy skupić się na jego spłacie, a nie na zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Tak mówi teoria, jednak w praktyce osobom spłacającym długi trudno jest związać koniec z końcem i od czasu do czasu potrzebują zastrzyku dodatkowej gotówki. Właśnie dla nich powstały nawet specjalne produkty kredytowe tzw. pożyczki dla zadłużonych. Czy korzystanie z nich jest jednak rozsądne i bezpieczne?

Jak powinno wyglądać wychodzenie z długów?

Pozbycie się zadłużenia jest trudne, a przede wszystkim wymaga czasu oraz dużej determinacji. Najważniejsze jest opracowanie planu spłaty zadłużenia, a potem konsekwentna jego realizacja. Zwykle konieczne są również negocjacje z wierzycielami w celu rozłożenia spłaty długów na raty.

Aby poradzić sobie ze spłatą długów, niezbędne są również ostre cięcia w wydatkach. Specjaliści oferujący pomoc dla zadłużonych zwykle zachęcają do ograniczenia wydatków do niezbędnego minimum, czyli np. zmiany zwyczajów zakupowych oraz pozbycia się zbędnych obciążeń w postaci choćby dużego pakietu telewizji kablowej.

Wielu dłużników powinno także próbować zdobyć ekstra gotówkę na spłatę długów poprzez dodatkową pracę zarobkową, czy też sprzedaż części majątku.

Jak poradzić sobie z brakiem gotówki podczas wychodzenia z długów?

Podczas wychodzenia z długów nie powinno się zaciągać żadnych dodatkowych zobowiązań, szczególnie w postaci długoterminowych kredytów. W praktyce jednak przestrzeganie tej zasady jest bardzo trudne. Wystarczy wyobrazić sobie następującą sytuację:

Dłużnik zawarł porozumienie z wierzycielem w sprawie rozłożenia spłaty zadłużenia na raty. Zgodnie z harmonogramem spłaca co miesiąc określoną sumę pieniędzy. Niestety w jednym miesiącu ze względu na awarię lodówki dłużnik musiał przeznaczyć gotówkę na jej naprawę i z tego względu zabrakło mu gotówki na spłatę raty.

W powyższej sytuacji niezapłacenie raty wobec wierzyciela może mieć bardzo poważne skutki. Dla wierzyciela będzie to bowiem oznaczało zerwanie warunków porozumienia i może go skłonić do skierowania sprawy do sądu i komornika. Aby uniknąć takich konsekwencji lepiej, by dłużnik pożyczył środki na spłatę raty i wywiązał się z porozumienia.

W zasadzie tylko w podobnej sytuacji można rozważyć zaciągnięcie zobowiązania. W innych przypadkach nie jest to wskazane, ponieważ grozi wpadnięciem w spiralę długów.

Gdzie znaleźć pożyczki dla zadłużonych?

Osoby zadłużone niestety nie mają łatwego dostępu do pożyczek i kredytów, szczególnie gdy mają już negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej oraz widnieją w rejestrach BIG. Banki nie chcą udzielać finansowania takim osobom ze zrozumiałych względów – obawiają się, że klient nie zwróci im pożyczonej sumy pieniędzy lub będzie się notorycznie spóźniał ze spłatą rat.

Jedynym ratunkiem dla takich osób są więc specjalne pożyczki dla zadłużonych. Proponowane są one przez instytucje pożyczkowe z sektora pozabankowego, a także przez pożyczkodawców prywatnych.

Najbezpieczniej jest skorzystać z usług firmy pożyczkowej, ponieważ prywatni pożyczkodawcy zwykle stosują bardzo wysokie oprocentowanie i wymagają poręczenia lub zabezpieczenia pożyczek. Jeśli potrzebujemy niewielkiej kwoty do kilku tysięcy złotych, możemy skorzystać z pożyczki online. Taka szybka chwilówka dla zadłużonych polega zwykle na tym, że podczas jej udzielania pożyczkodawca nie sprawdza klienta w rejestrach BIK i BIG.

Wychodzenie z długów to długi i trudny proces, jednak warto się zdecydować na ten wysiłek i konsekwentnie przeprowadzić go do końca. W tym czasie lepiej unikać zaciagania kolejnych zobowiązań, jedynie w sytuacjach kryzysowych można wspomóc się pożyczką, ale w niewielkiej wysokości, by nie powiększać za bardzo swojego zadłużenia. Po spłacie długów warto zadbać o to, by wierzyciele usunęli negatywne wpisy w rejestrach BIG, a także dbać o terminową spłatę swoich kolejnych zobowiązań – wówczas poprawi nam się historia kredytowa w BIK. Dzięki temu będziemy mogli tak jak wszyscy inni w pełni korzystać ze wszystkich produktów kredytowych, a nie wyłącznie ze specjalnej pożyczki dla zadłużonych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE