Reklama

Czy są tam nietoperze albo dzięcioły? Oni to sprawdzą dla Orlenu

Opublikowano:
Autor:

Czy są tam nietoperze albo dzięcioły? Oni to sprawdzą dla Orlenu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jakie ptaki, płazy, gady i ssaki upodobały sobie tereny Zakładu Produkcyjnego Orlenu i te w jego pobliżu? Przyrodnicy zbadają 1300 ha terenu wewnątrz i wokół zakładu, aby określić gatunki roślin i zwierząt, które można tam napotkać, szczególnie wypatrując tych najcenniejszych i objętych ochroną. Prace inwentaryzacyjne potrwają do jesieni 2017 roku.

Jakie ptaki, płazy, gady i ssaki upodobały sobie tereny Zakładu Produkcyjnego Orlenu i te w jego pobliżu? Przyrodnicy zbadają 1300 ha terenu wewnątrz i wokół zakładu, aby określić gatunki roślin i zwierząt, które można tam napotkać, szczególnie wypatrując tych najcenniejszych i objętych ochroną. Prace inwentaryzacyjne potrwają do jesieni 2017 roku.

Badania przeprowadzą specjaliści z Biura Badań i Ekspertyz Środowiskowych Avesnature z Grudziądza. Obejmą nie tylko te najrzadsze gatunki, lecz wszystkie gatunki roślin i zwierząt, a także siedliska na obserwowanym terenie. Jak informuje biuro prasowe koncernu, dotychczas zlokalizowano około 80 gatunków ptaków, a także rzadkie i cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin objęte ochroną.

- Wśród najciekawszych wymieniają m.in. chronione, jak lilię złotogłów, kruszczyka szerokolistnego czy skrzyp olbrzymi, który występuje w Polsce rzadko, a jeśli już, to głównie na pogórzu i w północnej części kraju - wskazują pracownicy biura prasowego Orlenu. - Na bioróżnorodność terenów Zakładu składa się stwierdzona przez biologów obecność owadów jak np. pszczół miodnych, ważek różnoskrzydłych, trzmiela ziemnego i kamiennika. Zlokalizowano także ptaki wymienione w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej UE np.  gąsiorka, który jest w Polsce określany jako średnio liczny wędrowny ptak lęgowy.  W trakcie prac ornitolodzy stwierdzili także obecność znajdującej się pod ścisłą ochroną  gatunkową jarzębatki, gatunku o wielkości osobników porównywalnej do słowika. Z uwagi na nieliczne występowanie ptak ten wymaga ochrony biotopów lęgowych o czym wspomina Dyrektywa Ptasia. Obserwacje dowodzą, że najliczniejsze stanowiska tego gatunku znajdują się na Dolnym Śląsku, Mazurach, Kotlinie Biebrzańskiej i Podlasiu. Dość często spotykana jest w dolinach rzek Narwi, Wisły i Pilicy.

To wciąż nie wszystkie gatunki z ewidencji. Zlokalizowano kolonie mew śmieszek i mew siwych, rybitwę rzeczną, pokrzewka kapturkę, kolonię gawronów, nietoperze, szpaki, dzięcioły, króliki, zające, kumaki nizinne, rzekotki drzewne, ślimaki winniczki, liczne motyle, pająki pogońce oraz rośliny jak rdestnica pływająca i kędzierzawa.

W badaniach biorą udział specjaliści z wielu dziedzin, to m.in. ornitolog (ptaki), herpetolog (płazy i gady), teriolog (ssaki), chiropterolog (nietoperze), ichtiolog (ryby), entomolog (bezkręgowce), botanik (rośliny), lichenolog (porosty) oraz dendrolog (drzewostan).

- Spis przyrodniczy realizowany jest na zlecenie Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN dla terenów przemysłowych Zakładu Produkcyjnego oraz terenów przyległych objętych miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Płocka i Starej Białej – informuje zespół prasowy koncernu. - Zakres prac obejmuje grupy systematyczne organizmów jak: grzyby, rośliny, bezkręgowce, ryby i minogi, płazy i gady oraz ptaki i ssaki, w tym nietoperze.Inwentaryzacja czyli spis podstawowych elementów przyrody dla inwestorów jest wyjściowym dokumentem do dalszych przedsięwzięć skupiających wiedzę o bioróżnorodności badanego obszaru. Najważniejszym etapem prac inwentaryzacyjnych jest elementarne rozpoznanie całych ekosystemów w terenie. Prace pozwalają ustalić aktualny stan przyrody badanego obszaru oraz stanowią niekiedy podstawę zrównoważonego rozwoju przestrzennego dobrze wykonanego planu zagospodarowania na poziomie lokalnym gminy czy powiatu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE